W tych dzielnicach deweloperzy sprzedają najwięcej mieszkań

W tych dzielnicach deweloperzy sprzedają najwięcej mieszkań
Możliwość komentowania W tych dzielnicach deweloperzy sprzedają najwięcej mieszkań została wyłączona, 02/12/2011, przez␣, w␣ceny, Kraków, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, Warszawa

W Warszawie dzielnicą z największą sprzedażą nowych mieszkań jest Białołęka, z kolei mieszkańcy Krakowa stawiają na Prądnik Czerwony. Warto się zastanowić co sprawia, że akurat te rejony cieszą się największym wzięciem wśród osób poszukujących lokalu mieszkalnego od dewelopera.

 

Dzielnice z największą liczbą sprzedanych mieszkań deweloperskich, III kwartał 2011r. (Źródło: Raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy. III kwartał 2011r.” dla poszczególnych miast, Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.)

Trwające zawirowania gospodarcze sprawiają, że obecnie dla kupujących mieszkania na pierwszym miejscu znajduje się cena. Wybór Białołęki na nowe miejsce zamieszkania jest bez wątpienia w głównej mierze spowodowany właśnie względami finansowymi. Przeciętna stawka za mkw. mieszkania deweloperskiego jest tutaj najniższa w stolicy. Tanio jest również na Bemowie. Podobna sytuacja ma miejsce w Krakowie, gdzie w pierwszych czterech dzielnicach, w których nowe lokale są kupowane najchętniej, przeciętne stawki są niższe od średniej dla całego miasta.

Warto jednak podkreślić, że sama niska cena to nie wszystko. Dla osób poszukujących nowego lokum duże znaczenie mogą również mieć inne czynniki takie, jak czas dojazdu do ścisłego centrum czy zaplecze socjalne, choć nieraz może się to wiązać z większym wydatkiem. Świadczy o tym fakt, że w Warszawie stosunkowo dużą sprzedaż nowych mieszkań odnotowano na Woli, Wilanowie, czy Pradze Południe, które nie uchodzą za tanie dzielnice. Z kolei na Bronowicach cena mkw. deweloperskiego mieszkania jest wyższa niż dla całego Krakowa.

Kolejnym czynnikiem, który decyduje o tym, że pewne rejony miast wykazują wyższe poziomy sprzedaży nowych lokali mieszkalnych niż inne jest wielkość dostępnej oferty. Tam gdzie jest ona bogata klienci mają w czym wybierać i łatwiej mogą znaleźć wymarzone lokum spełniające ich wymagania. W rejonie Białołęki na nowych właścicieli czeka największa liczba lokali z pierwszej ręki w Warszawie. Wynika to z faktu, że duża podaż dostępnych tam gruntów sprawia, że deweloperzy najczęściej budują w tym rejonie duże inwestycje, składające się nawet z kilkuset lokali. W Krakowie wszystkie wymienione dzielnice znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o liczbę dostępnych mieszkań deweloperskich.

Podsumowując należy dodać, że duże znaczenie ma również opinia o danym rejonie miasta. Osoby zastanawiające się nad kupnem mieszkania zazwyczaj wybierają te cieszące się dobrą renomą w związku, z czym ciężko może być ich przekonać do zamieszkania na obszarze Nowej Huty w grodzie Kraka czy Pragi Północ w stolicy.

Emmerson S.A.

Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.