Święta na kredyt – gdzie iść po pożyczkę gotówkową?

Możliwość komentowania Święta na kredyt – gdzie iść po pożyczkę gotówkową? została wyłączona, 04/12/2011, przez␣, w␣finanse, miasta, Warszawa

Boże Narodzenie już za niecałe 4 tygodnie. Jeśli w portfelu pustki, środki na zakupy świątecznych wiktuałów czy prezentów chętnie udostępnią banki. Na jakich warunkach? Gdzie szukać najlepszych ofert? – podpowiadają analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl.

 

Już od niemal miesiąca banki proponują promocyjne oferty kredytów gotówkowych na święta. Zapewne w grudniu jeszcze niejeden postanowi czymś skusić kredytobiorców. Na razie promocje zaoferowały m.in. ING Bank Śląski, Bank BPH, Kredyt Bank czy Getin Bank. Oferty pierwszych dwóch banków to dosyć nietypowe promocje. Nie polegają bowiem na obniżce prowizji za udzielenie kredytu, albo jego oprocentowania, ale na podarowaniu prezentu kredytobiorcy. Z placówki ING Banku Śląskiego klient wyjdzie nie tylko z pożyczką, ale też z książką i audiobookiem. Z kolei Bank BPH każdemu, kto zawnioskuje lub zawrze umowę o kredyt gotówkowy, da maskotkę renifera lub opakowanie pralin. Idee to dość osobliwe na przyciągnięcie klientów.

Dużo lepszym zdaje się pomysł Kredyt Banku, który zaproponował atrakcyjny i konkurencyjny rynkowo Nowy Kredyt Gotówkowy. Bank nie pobierze prowizji za udzielenie tego zobowiązania, a jego oprocentowanie w wersji z kartą kredytową i ubezpieczeniem wyniesie 4,90 proc. + WIBOR 3M.

Naprawdę interesująca jest także oferta Getin Banku. Oferuje on kredyt konsolidacyjny, czyli kredyt na spłatę zobowiązania zaciągniętego w innym banku. Obniży wówczas oprocentowanie o 1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego poziomu, a dodatkowo udzieli dodatkowego kredytu w wysokości 2 tys. zł. Choć promocja trwa do końca stycznia 2012 roku, bank promuje ofertę hasłem „2000 zł na święta”.

Najlepsze kredyty gotówkowe

W czołówce najlepszych kredytów gotówkowych na święta (przyjęte przez analityków porównywarki finansowej Comperia.pl założenie to: kredyt na 1 tys. zł ze spłatą rozłożoną na 1 rok) znajdują się oferty Getin Banku, Kredyt Banku, Alior Banku, Credit Agricole czy Invest-Banku. Porównując cały rynek różnica między ratami kredytów w poszczególnych bankach nie jest wysoka – miesięcznie trzeba kredytodawcy oddać od 87 do 102 zł w zależności od instytucji. Z drugiej strony różnica wzrasta do ponad 100-150 zł w skali roku, a to już oszczędność bardziej przemawiająca do wyobraźni.

Szukając kredytu na święta, warto bardzo uważnie przeanalizować oferty poszczególnych banków lub skorzystać z porównywarki finansowej. Każdy bank ma swoje warunki kredytu, może wymagać innych dokumentów czy wyższej zdolności kredytowej niż konkurencja. Ponadto oferta każdej instytucji ma swoje cechy szczególne – nieraz trzeba założyć konto, wyrobić kartę kredytową, albo skorzystać z rozmaitych ubezpieczeń, aby uzyskać korzystne warunki. Banki oferują często dość szeroki zakres oprocentowań i tylko tym najbardziej wiarygodnym finansowo proponują oprocentowanie tak niskie, jak np. w przekazach reklamowych. Pamiętając także, że kredytu gotówkowego nie załatwia się w godzinę, trzeba podkreślić – droga po kredyt gotówkowy nie jest drogą bardzo prostą, szybką i bezproblemową.

Nie tylko kredyt!

Warto przypomnieć, że nie tylko kredyty gotówkowe mogą pomóc w dopięciu świątecznego budżetu. Istnieją produkty dużo prostsze, dzięki którym łatwo sfinansuje się święta. Jeśli wiadomo, że dług będzie mógł być spłacony już w kilkadziesiąt dni po świętach (na przykład po wpłynięciu wypłaty na rachunek), korzystniej jest za świąteczne zakupy zapłacić kartą kredytową. W zależności od długości okresu bezodsetkowego i momentu dokonania transakcji, jej posiadacz będzie miał od ok. 25 aż do nawet 61 dni na uregulowanie zadłużenia na karcie bez naliczenia jakichkolwiek odsetek. Można także skorzystać z kredytu odnawialnego, czyli limitu kredytowego w koncie. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku tego wydatku zazwyczaj już od pierwszego dnia „zejścia pod kreskę” naliczane jest oprocentowanie – nawet w wysokości 20 proc. w skali roku.

W okresie przedświątecznych banki kuszą nie tylko promocjami kredytów gotówkowych. Na przykład ING Bank Śląski w programie lojalnościowym bankujesz-kupujesz proponuje swoim klientom co 3 dni zakup różnych produktów na atrakcyjnych warunkach, za które zapłacić można punktami zbieranymi poprzez korzystanie z produktów ING Banku Śląskiego. Świątecznymi rabatami nęci też Bank Zachodni WBK w swoim serwisie zakupów rabatowych Wystarczy Sieć.

 

Mikołaj Fidziński

Porównywarka finansowa Comperia.pl

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.