Rynek najmu – wrześniowy zawrót głowy

Rynek najmu – wrześniowy zawrót głowy
Możliwość komentowania Rynek najmu – wrześniowy zawrót głowy została wyłączona, 09/09/2011, przez␣, w␣wynajem

Najlepszy czas na poszukiwanie mieszkania na nowy rok akademicki studenci mają już za sobą. Obecnie żacy starający się znaleźć lokal do zamieszkania muszą się liczyć z rosnącą z każdym dniem konkurencją i co za tym idzie, poziomem czynszów.

W czerwcu i lipcu spora oferta wolnych, gotowych do wynajęcia lokali daje szansę znalezienia dla siebie czegoś za niższą cenę. Wynika to z faktu, że wraz z końcem roku akademickiego spora grupa studentów rezygnuje z dotychczasowego lokum, nie chcąc płacić czynszu w wakacje. W związku z tym właśnie w tym okresie właściciele mieszkań są bardziej skłonni do ustępstw i właśnie wtedy łatwiej jest wynegocjować obniżkę czynszu. W tym czasie jednak większość żaków decyduje się bądź to na odpoczynek, bądź też na zarobkowy wyjazd za granicę.

Co roku zwiększony ruch w największych ośrodkach akademickich daje się zazwyczaj zauważyć już w sierpniu, jednak wówczas przeciętny poziom stawek najmu pozostaje jeszcze w miarę stabilny. Szczyt „zamieszania” na rynku przypada jednak na drugą połowę września. Wówczas to zwiększony popyt przekłada się na wzrost średniego czynszu, czego można oczekiwać także i w tym roku. Należy się spodziewać, że w tym okresie przeciętne ceny najmu w poszczególnych miastach wzrosną do swoich rocznych maksimów. Warto również zaznaczyć, że na kilka dni przed rozpoczęciem roku akademickiego oferty najmu nieraz z godziny na godzinę stają się nieaktualne, a wynajmowanie mieszkania „w ciemno” nie należy do rzadkości.

W Warszawie sporym zainteresowaniem wśród braci studenckiej cieszą się Wola, Mokotów, czy Ochota. Osoby, które dysponują mniejszymi możliwościami finansowymi wybierają tańsze rejony na przykład na Żoliborzu, czy Ursynowie. Z kolei krakowscy studenci skłaniają się głównie ku Grzegórzkom, Dębnikom, Krowodrzy lub okolicom Ruczaju.

Warto zaznaczyć, że stawki czynszu w poszczególnych rejonach miast mogą się od siebie nieraz bardzo różnić. W tym wypadku, bowiem lokalizacja oprócz standardu samego mieszkania ma decydujące znaczenie. Istotna jest tu nie tylko opinia o danym rejonie oraz otoczenie, ale również odległość od uczelni, bliskość centrum, dogodne połączenia komunikacyjne z pozostałymi częściami miasta itp. Każdy z tych czynników odbija się na poziomie stawek najmu.

Emmerson S.A.

Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.