Rynek najmu – w tym roku wrzesień nie był taki straszny

Możliwość komentowania Rynek najmu – w tym roku wrzesień nie był taki straszny została wyłączona, 04/11/2011, przez␣, w␣wynajem

Zgodnie z ogólnie panującą opinią najlepszy czas na poszukiwanie mieszkania do wynajęcia przypada na pierwsza połowę wakacji – końcówkę czerwca oraz lipiec. Z kolei najtrudniej znaleźć wolne mieszkanie w sierpniu, a przede wszystkim we wrześniu, kiedy to żacy zaczynają rozglądać się za miejscem na zbliżający się rok akademicki. W tym czasie również czynsze osiągają przeważnie najwyższe poziomy.

Z drugiej strony ostatni kwartał roku stanowi zazwyczaj swoisty okres „posuchy”, kiedy to realizowanych jest niewiele transakcji, a stawki osiągają najniższe wartości. Takie silne sezonowe zmiany sytuacji wynikają ze zmieniającego się zapotrzebowania na mieszkania zgłaszanego przez studentów, co jest związane z końcem, a następnie początkiem roku akademickiego. Tyle teoria, a jak wygląda rzeczywistość?

Poniżej przedstawiono zestawienie dotyczące transakcji najmu w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu zawartych we wrześniu bieżącego roku, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A.

Charakterystyka transakcji najmu w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, Wrzesień 2011 r. (Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A na podst. danych zgromadzonych w firmie Emmerson S.A.)

 

Co ciekawe, jeżeli chodzi o same stawki najmu, to dane wydają się nie do końca potwierdzać opisaną wcześniej hipotezę. W ubiegłym miesiącu w porównaniu do sierpnia spadły średnie ceny najmu we Wrocławiu, a w Krakowie nieznacznie zwiększyła się tylko przeciętna stawka transakcyjna. Jedynie w Warszawie najem mieszkania we wrześniu był wyraźnie droższy niż miesiąc wcześniej. Warto też zwrócić uwagę na relatywnie małe różnice pomiędzy cenami wyjściowymi, a ich ostatecznym poziomem. Najwyższe obniżki udało się wynegocjować w Warszawie.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze rejony, to we wrześniu największym wzięciem w stolicy cieszyły się lokale mieszkalne zlokalizowane na Woli. W gronie innych popularnych obszarów Warszawy należy ponadto wymienić Ochotę oraz standardowo Mokotów, które bardzo często wskazywane są przez osoby poszukujące mieszkania. Najemców po mimo wyższych stawek przyciągają również lokale wynajmowane w Śródmieściu. W Krakowie w ciągu minionego miesiąca miejsce Dębników zajęło Podgórze. Oprócz tych dwóch rejonów należy również wspomnieć o Krowodrzy, która również często jest wybierana przez osoby zainteresowane najmem lokalu mieszkalnego. Z kolei we Wrocławiu już od dawna zdecydowany prym wiodą Krzyki.

 

Emmerson S.A.

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.