Rynek mieszkaniowy – zmniejsza się liczba mieszkań przedkryzysowych

Rynek mieszkaniowy – zmniejsza się liczba mieszkań przedkryzysowych
Możliwość komentowania Rynek mieszkaniowy – zmniejsza się liczba mieszkań przedkryzysowych została wyłączona, 09/11/2011, przez␣, w␣Gdańsk, Kraków, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, Poznań, Warszawa, Wrocław

W ciągu ostatniego kwartału zmniejszył się udział mieszkań przedkryzysowych w ofercie na rynku pierwotnym głównych miast. Należy jednak zaznaczyć, że pomimo tego takie lokale nadal odpowiadają za stosunkowo duży odsetek  w całej podaży.

Można zakładać, że minie jeszcze trochę czasu nim takie mieszkania znikną z rynku. Wynika to z faktu, że w chwili obecnej osoby poszukujące nowego lokum skłaniają się ku mniejszym lokalom. Z kolei starsze mieszkania charakteryzują się często większym metrażem przypadającym na jedno pomieszczenie, niż ma to miejsce w obecnie wznoszonych obiektach. Poza tym więcej jest tam większych lokali, które jeszcze na przełomie 2007 i 2008 r. cieszyły się dużym zainteresowaniem nabywców, ale także deweloperów. W tym drugim przypadku wynikało to z faktu, że mkw. większego mieszkania jest relatywnie tańszy w realizacji, niż ma to miejsce dla mniejszych jednostek mieszkalnych. Jest to spowodowane niższym udziałem kuchni i łazienki w całej powierzchni, które ze względu na znajdujące się tam instalacje znacznie podnoszą koszty budowy.

Struktura oferty nowych mieszkań w III kwartale 2011 r. ze względu na termin wprowadzenia na rynek

Największą część podaży nowych mieszkań we wszystkich miastach za wyjątkiem Wrocławia stanowią lokale, które trafiły na rynek w pierwszej połowie 2011 r. Jest to rezultatem po pierwsze wzmożonej aktywności deweloperów, którzy na początku bieżącego roku intensywnie zwiększali ofertę. Ponadto  zwykle w nowszych projektach znajduje się standardowo najwięcej jeszcze niesprzedanych mieszkań. Jest to związane ze stosunkowo krótkim okresem ekspozycji takich inwestycji.

Warto zauważyć, że stosunkowo niewielki udział w każdym z rozpatrywanych miast stanowią mieszkania wprowadzone do obrotu w drugim półroczu 2009 roku – najmniej takich jednostek mieszkalnych jest w stolicy. Trzeba zaznaczyć, że właśnie na 2009 r. przypadał okres największego zastoju na rynku nieruchomości – wtedy to najtrudniej było znaleźć chętnych na mieszkanie. W pierwszej połowie tamtego roku do sprzedaży trafiały jeszcze inwestycje zaplanowane podczas szczytowego okresu prosperity. Z kolei w trakcie kolejnych sześciu miesięcy ze względu na niepewną sytuację deweloperzy przez pewien czas wstrzymywali nowe projekty. Z tego właśnie wynika swoista luka w podaży w tamtym okresie.

 

Emmerson S.A.

Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.