Remont ohelu w Gorlicach

Możliwość komentowania Remont ohelu w Gorlicach została wyłączona, 13/05/2011, przez␣, w␣lokalne, małopolskie, miasta, regiony

Władze Gorlic podjęły uchwałę o dofinansowaniu prac remontowych przy ohelu, czyli grobowca, znajdujacego się na cmentarzu żydowskim przy ul. Stróżowskiej. O przyznanie dotacji na remont dachu ohelu wnioskował Burmistrz Gorlic. Urząd przeznaczy na ten cel ok. 22 tys. zł.

Ohel na gorlickim cmentarzu został odbudowany w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku z inicjatywy wywodzącej się z Gorlic Pauliny Bergman oraz dzięki współpracy Fundacji Rodziny Nissenbaumów, Fundacji „Wieczna Pamięć” i władz miasta Gorlice.

W ohelu znajdują się groby  Cwi Hirsza Halbersztama – rabina i cadyka, przewodniczącego sądu rabinackiego w Rudniku, zmarłego w 1918 roku, Barucha Halbersztama – założyciela dynastii chasydzkiej w Nowym Sączu, przewodniczącego sądu rabinicznego w Rudniku i Gorlicach, zmarłego w 1906 roku oraz rabina Pinchasa syna Jehoszuy Eleazara, zmarłego w 1901 roku.

Źródło: https://www.gorlice.pl

Photo by Wolfsraum (CC-BY)

Omnie Justyna Kostrzewska

Specjalista ds. PR i marketingu w firmie Szybko.pl Sp. z o.o. od czerwca 2009 r. do lipca 2012 r. Jeden z redaktorów serwisu abcNieruchomości.pl. Absolwentka filologii rosyjskiej i etnologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowego Studium Public Relations.