Prywatyzacja PKP się opóźnia

Prywatyzacja PKP się opóźnia

Rząd ogłosił swoje plany związane z prywatyzacją spółek kolejowych. PKP Cargo ma być sprzedane w 2013 roku, a PKP intercity w 2015 roku.

Głównym zadaniem PKP Intercity jest poprawienie wyniku finansowego i wymiana taboru. Do spółki zgłaszają się już pierwsi zainteresowani. Prezes niemieckiej spółki DB Ruediger Grube zapowiedział rozpoczęcie rozmów.  Jednak takie rozwiązanie nie wszystkim się podoba – z takiego rozwiązanie nie jest zadowolony m.in. były minister infrastruktury Jerzy Polaczaek.

Inaczej jest w przypadku PKP Cargo. Spółka w 2011 roku zarobiła 399 mln zł. Rząd chce znaleźć strategicznego inwestora, który przejmie około 50 proc. akcji. Tą spółką za z kolei zainteresowane są firmy z Czech, Francji, Rosji oraz trzy fundusze inwestycyjne.

Planowane są również prywatyzacje firm TK Telekom i PKP Energetyka.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Omnie Justyna Kostrzewska

Specjalista ds. PR i marketingu w firmie Szybko.pl Sp. z o.o. od czerwca 2009 r. do lipca 2012 r. Jeden z redaktorów serwisu abcNieruchomości.pl. Absolwentka filologii rosyjskiej i etnologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowego Studium Public Relations.