Poprawki do ustawy deweloperskiej
Polski Związek Firm Deweloperskich i Fundacja na Rzecz Kredytu Hipotecznego zjednoczyły siły i opracowały projekt nowelizacji przepisów. Ustawa deweloperska trafia do poprawki.
Proponują między innymi wprowadzić odpłatne umowy rezerwacyjne. Gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe miałyby być niezależnymi środkami ochrony nabywcy.
W nowelizacji umieszczony jest też zapis, że kupujący mieszkanie nie może odstąpić od umowy, jeśli różnica między projektem a wykonaniem nie przekracza dwóch metrów kwadratowych. Według dyrektora Polskiego Związku Firm Deweloperskich Jacka Bieleckiego, nabywca nieruchomości nie ucierpi na nowelizacji przepisów. Twierdzi on, że kupujący mieszkanie, czy dom będą lepiej chronieni przed nieuczciwymi przedsiębiorcami. Jednocześnie nowe przepisy likwidują niejasności, które dziś są powodem konfliktów między deweloperami a ich klientami.
Wchodząca w życie ustawa „O ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego” weszła w życie we wrześniu 2011 roku. Od początku była krytykowana przez deweloperów. Nie podobał im się między innymi obowiązek przechowywania pieniędzy z wpłat klientów na specjalnie utworzonym rachunku powierniczym, z którego pieniądze były dostępne dopiero po zakończeniu inwestycji.
Źródło:
https://serwisy.gazetaprawna.pl
„Ustawa deweloperska”, czyli ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego wchodzi w życie już za pół roku. Regulacja wprowadza rewolucyjne zmiany w relacjach pomiędzy nabywcami lokali mieszkalnych i deweloperami. Będzie miała także duży wpływ na funkcjonowanie banków, które pod sankcją odpowiedzialności karnej będą musiały czuwać nad prawidłowością dokonywanych wypłat poprzez kontrolę właściwej realizacji poszczególnych etapów inwestycji deweloperskiej – oceniają eksperci firmy doradczej Deloitte.