Polacy polubili najwyższe piętra mieszkań

Polacy polubili najwyższe piętra mieszkań
Możliwość komentowania Polacy polubili najwyższe piętra mieszkań została wyłączona, 30/03/2011, przez␣, w␣inwestycje, mieszkania

Nawet co 8 nabywca skory jest dopłacić 40 tys. zł aby uniknąć mieszkania na parterze. Czterokrotnie mniej osób nie chciałoby mieszkać na najwyższych piętrach, gdzie deweloperzy lokują obecnie najlepsze apartamenty. Widok, który się z nich roztacza, ma odzwierciedlenie w cenie.

Na rynku wtórnym partery wciąż kojarzą się Polakom z niebezpieczeństwem, a ostatnie piętra z za wysoką temperaturą latem. Deweloperzy starają się wpłynąć na te przyzwyczajenia nabywców. Do mieszkań na najniższych piętrach oferują ogródki lub duże tarasy, a na ostatnich zazwyczaj znaleźć można lokale z najwyższej półki. Wciąż jednak najtrudniej znaleźć nabywcę na parter. Potwierdzają to statystyki odnośnie preferencji blisko 25 tys. nabywców, którzy w ostatnim roku szukali mieszkania w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu.

Nawet 10% mniej za skrajne piętra

Osoby, które są zdecydowane unikać skrajnych pięter skore są wydać na mieszkanie znacznie więcej. Widać to szczególnie na przykładzie stolicy, gdzie różnica w preferowanym budżecie sięga aż 39 tys. zł. Osoby dopuszczające zakup mieszkania na parterach i najwyższych piętrach, chciały w ostatnich 12 miesiącach wydać na lokal 396 tys. zł, podczas gdy pozostali deklarowali chęć wydania 435 tys. zł. Niemała różnica w deklarowanym budżecie występowała także w Poznaniu i Krakowie. Wynosiła ona odpowiednio 23 i 14 tys. zł. Najmniej za uniknięcie skrajnych pięter chcieli dopłacić Wrocławianie. W ich przypadku osoby unikające skrajnych pięter chciały wydać na mieszkania 304 tys. zł, podczas gdy pozostali deklarowali budżet na poziomie 297 tys. zł.

Preferencje nabywców mieszkań na największych rynkach w kraju
Miasto Preferencje osób szukających mieszkań:
które nie są zdecydowane unikać skrajne piętra zdecydowanych na unikanie skrajnych pięter
Udział w ogóle kupujących Przeciętny budżet Udział w ogóle kupujących Przeciętny budżet
Kraków 88% 306 828 zł 12% 321 023 zł
Poznań 92% 265 805 zł 8% 288 848 zł
Warszawa 87% 395 636 zł 13% 434 751 zł
Wrocław 92% 296 579 zł 8% 303 774 zł
Średnia ważona 88% 345 075 zł 12% 385 033 zł

Sprawcą jest parter

Najbardziej niechciane przez potencjalnych nabywców są partery. W Warszawie nawet co 8 kupujący unika tego rodzaju usytuowania w budynku. W Poznaniu i Wrocławiu jest to co 14 nabywca. W przypadku najwyższych pięter zaledwie jedna na 20 – 30 osób odrzuciłaby możliwość zakupu mieszkania. Nic w tym dziwnego. Partery nawet na ogrodzonych i strzeżonych osiedlach wciąż nie są najatrakcyjniejsze. Pomijając nawet aspekt bezpieczeństwa trzeba zwrócić uwagę na ograniczoną prywatność oraz niebezpieczeństwo zalania nisko położonych lokali w przypadku powodzi. Zupełnie inna sytuacja ma miejsce na najwyższych piętrach nowych budynków. Obecnie niewiele osób boi się już awarii wind, a ponadto z wysoko usytuowanych mieszkań rozciąga się przeważnie ładny widok.

Preferencje nabywców mieszkań zdecydowanych odnośnie parteru
Miasto Preferencje osób szukających mieszkań:
które nie są zdecydowane unikać parterów zdecydowanych na unikanie parterów
Udział w ogóle kupujących Przeciętny budżet Udział w ogóle kupujących Przeciętny budżet
Kraków 89% 307 352 zł 11% 318 318 zł
Poznań 93% 265 980 zł 7% 289 916 zł
Warszawa 88% 395 484 zł 12% 439 352 zł
Wrocław 93% 296 691 zł 7% 303 417 zł
Średnia ważona 90% 345 190 zł 10% 388 074 zł

 

Dopłata za widok

Świadomi tego właściciele mieszkań używanych oraz deweloperzy eksponują widok z okien jako atut swoich lokali. Ma to przełożenie na cenę. Przykładowo, w prestiżowej warszawskiej inwestycji przy ulicy Grzybowskiej zrealizowanej przez Dom Development mieszkania na XIV piętrze oferowane są w średniej cenie o 7,1 tys. zł wyższej za metr (52%) niż te położone 12 pięter niżej (w sumie w budynku jest 17 pięter). Warto dodać, że w centrum miasta wyższe piętro to nie tylko ładniejszy widok, ale też mniejszy hałas czy mniej spalin w powietrzu.

Z ładnym widokiem łatwiej sprzedać

W szczecińskiej inwestycji Widok, zrealizowanej przez dewelopera o tej samej nazwie, różnica w całkowitej cenie identycznych lokali na piętrze drugim i siódmym wynosi niewiele ponad 12 tys. zł. Projekt podzielony jest na dwie klatki, z jednej widać zachodnią stronę miasta, a z drugiej – wschodnią, z jeziorem Dąbie. – Atrakcyjny widok z okna powoduje, że lokale mieszkalne w drugiej klatce są droższe, ale co ciekawe duże lepiej się sprzedają, chociaż różnica w cenie jest znacząca – mówi Wiktor Kuziemko, doradca Home Broker ze Szczecina. Średnio mieszkanie z oknami od strony zachodniej wyceniane jest o 10% taniej, niż od strony wschodniej.

Parter najlepszy dla seniora

Kto natomiast kupuje mieszkania na parterach? Zazwyczaj są to osoby, które chcą zaoszczędzić. Trzeba bowiem pamiętać, że mieszkania na parterach są przeciętnie o blisko 10% tańsze. Nabywcom może też zależeć na ogrodzie przynależnym do lokalu. – Sporą grupą potencjalnych nabywców są też osoby starsze, które przy zamianie dużego mieszkania na mniejsze wybierają bardziej przystępny im parter – tłumaczy Bartosz Kowalczyk, doradca Home Broker z Lublina. Uzyskana w ten sposób nadwyżka finansowa lokowana jest na rynku finansowym lub nieruchomości i generuje potrzebne przy niskiej emeryturze zyski.

Bartosz Turek
Analityk Rynku Nieruchomości
Home Broker

 

Tagi:␣
front

Omnie Daniel Kosiński

Jestem zaangażowany w firmę Szybko.pl Sp. z o.o. od 4 lat. Z pasją tworzymy portale z branży nieruchomości. Skutecznie łączymy kupujących i wynajmujących. Abcnieruchomosci.pl to nowe dzieło, które uzupełni użytkowników w wiedzę na temat rynku nieruchomości w Polsce.