Plany wyburzeń w Warszawie

Plany wyburzeń w Warszawie
Możliwość komentowania Plany wyburzeń w Warszawie została wyłączona, 13/04/2011, przez␣, w␣biurowe, inwestycje, komercyjne, mazowieckie, miasta, Warszawa

Gazeta.pl Warszawa informuje, że w stolicy pojawiają się plany wyburzania budynków postawionych zaledwie kilkanaście lat temu.

Plany dotyczą: budynku Mennicy Polskiej, położonej na rogu Prostej i Żelaznej, hotelu Mercure przy ul. Jana Pawła II, wieżowca Ilmet przy rondzie ONZ,  biurowca Aurum na Woli. Wszystkie te budynki stoją na niezwykle atrakcyjnych działkach, a ich obecna kubatura jest znacznie mniejsza niż możliwości i potencjał terenu.

U zbiegu Prostej i Żelaznej, w miejscu, gdzie znajduje się budynek Mennicy, planuje się zbudować 130-metrowy wieżowiec oraz drugi, 50-metrowy. Plany są na razie odległe, a Mennica nie wystąpiła nawet wniosku o warunki zabudowy.

Hotel Mercure przy ul. Jana Pawła II powstał w 1993 r.. Budynek jest niższy nawet, niż znajdujący się po przeciwnej stronie al. Jana Pawła II hotel Westin. Nie wyczerpuje potencjału liczącej 3,3 tys. m kw działki w Centralnym Obszarze Biznesu i dlatego właściciel chce go zburzyć i zastąpić 155-metrowym wieżowcem o powierzchni wynajmu ponad 45 tys. m kw..

Zaskakująca choć z punktu właściciela uzasadniona byłaby rozbiórka wieżowca Ilmet przy rondzie ONZ. Został on oddany do użytku w 1997 r., zaledwie 14 lat temu, a jego właścicielem jest dziś szwajcarski bank UBS. Budynek Ilmetu jest znacznie niższy niż okoliczne wieżowce, ma tylko 84 m wysokości. Wieżowiec Rondo 1, stojący naprzeciwko ma ponad 160 metrów. Łatwo oszacować jak dużo można zyskać budując dwukrotnie większy budynek.

Najmłodszym budynkiem, który planuje się zastąpić ulepszoną wersją jest biurowiec Aurum również należący do Mennicy.

Photo by Cezary Piwowarski  (CC-BY)

Tagi:␣
frontphotoSlider

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.