Piwnica /fragment książki/

Piwnica  /fragment książki/
Możliwość komentowania Piwnica /fragment książki/ została wyłączona, 25/05/2011, przez␣, w␣apartamenty, domy, kredyty, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, porady, prawo

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Piwnica to standard. Jeśli jej nie ma, to oznacza to pomniejszenie użyteczności (a przez to i wartości) mieszkania, bo taka dodatkowa powierzchnia zawsze się przyda. Na szczęście mieszkania bez przypisanych im piwnic zdarzają się raczej rzadko. Jednak piwnica piwnicy nierówna – jeśli jest w niej brudno, wilgotno, biegają po niej szczury, myszy oraz insekty, nocują bezdomni, to jej użyteczność (i komfort jej użytkowania) drastycznie spada. Mieszkania bez piwnic trafiają się zazwyczaj w starych, przedwojennych kamienicach, których właściciele, w trosce o zapewnienie sobie jak największego zysku z pobieranych czynszów, umieszczali poniżej parteru lokale do wynajęcia na warsztaty rzemieślnicze (magiel, zakład szewski czy rymarski) lub nawet lokale mieszkalne (zwane suterenami). W takim przypadku, aby te lokale miały jednak jakieś niewielkie okna, parter zwykle nieco podwyższano (tak zwany wysoki parter).

Innym rodzajem przynależnego do mieszkania pomieszczenia może być komórka lokatorska. Od piwnicy różni ją to, że wchodzi się do niej albo z klatki schodowej (często z pół-piętra) albo jest usytuowana w sąsiedztwie podziemnych miejsc parkingowych. Komórki lokatorskie ze względu na łatwiejszy dostęp do nich niż do piwnic, to dobre miejsce na przechowywanie rowerów czy wózków dziecięcych.

Tagi:␣
adEstymatorfront

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.