Penthousy – prestiż i ekstrawagancja

Możliwość komentowania Penthousy – prestiż i ekstrawagancja została wyłączona, 09/08/2011, przez␣, w␣miasta, mieszkania, mieszkaniowe, Warszawa

Jako penthouse należy rozumieć luksusowe, często dwupoziomowe mieszkanie usytuowane na ostatnich piętrach apartamentowców. Charakterystyczne dla tego typu lokali mieszkalnych są duża powierzchnia, obszerny taras, wysoki standard wykończenia i niebanalna aranżacja wnętrz. Poza cechami samego mieszkania i budynku, w którym się ono znajduje istotna jest również lokalizacja oraz odpowiednie otoczenie. Takie nieruchomości można najczęściej spotkać w centralnych, a wiec najdroższych dzielnicach największych miast, głównie w Warszawie.

Osoby zainteresowane takimi lokalami chcą podkreślić swój status społeczny, poszukują, więc specyficznych jednostek mieszkalnych, które zaspokoją ich wyszukane gusta. Należy zaznaczyć, że oferta penthousów nie jest kierowana do rodzin z dziećmi. Grupę klientów, którzy mogą być zainteresowani takimi nieruchomościami stanowią głównie biznesmeni, kadra zarządzająca, przedstawiciele wolnych zawodów itp. Są to zazwyczaj osoby w wieku od 30 do 40 kilku lat, które posiadają znacznie wyższe od przeciętnych zdolności finansowe. Właśnie fakt, że są one kierowane do tej grupy docelowej, która jest bardziej odporna na zawirowania gospodarcze sprawia, że są one często traktowane, jako lokata kapitału. Z jednej strony taka inwestycja pozwala korzystać na wzroście wartości nieruchomości, a ponadto w międzyczasie zarabiać na jej wynajmie. Najmem tego typu lokali zainteresowane są m.in. polskie przedstawicielstwa zagranicznych korporacji. Międzynarodowe przedsiębiorstwa zazwyczaj zapewniają swojej kadrze menadżerskiej wyższego szczebla zakwaterowanie właśnie w takich lokalach o najwyższym, vipowskim standardzie. Poza tym na wzrost zainteresowania najmem tego typu lokali niewątpliwie wpływ mają wydarzenia o zasięgu międzynarodowym takie, jak polska prezydencja w Unii Europejskiej oraz zbliżające się wielkimi krokami EURO 2012.

Najwięcej obiektów, w których można było znaleźć takie apartamenty weszło do sprzedaży w 2008 r., a więc przed samym kryzysem. Obecnie deweloperzy koncentrują swoją uwagę głównie na lokalach z segmentu popularnego, dlatego podaż penthousów się nie zwiększa. Warto zaznaczyć, że aktualnie można spotkać już ukończone inwestycje z rynku pierwotnego, w których znajdują się niesprzedane tego typu apartamenty. Z drugiej jednak strony warto zaznaczyć, że ponieważ takie lokale są położone w najdroższych i najbardziej prestiżowych lokalizacjach, to deweloperzy nie są skorzy do oferowania upustów. Zazwyczaj wolą oni dłużej poczekać na kupca. Na obniżki cen można natomiast liczyć w sytuacji, gdy takie pojedyncze mieszkania ciążą deweloperowi, który chce ostatecznie wycofać się z ukończonego już jakiś czas temu projektu. Stąd stawki penthousów nie zanotowały ostatnimi czasy takich spadków, jakie miały miejsce w przypadku mieszkań z niższych segmentów. Bezwzględne ceny różnią się w zależności od inwestycji, najczęściej jednak wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tys. zł/mkw. W związku z tym planując taki zakup trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu kilku mln złotych.

Przykładowe oferty penthousów z rynku pierwotnego Warszawy, II kwartał 2011 r. (Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. na podstawie informacji uzyskanych od deweloperów)

 

Przykładowe oferty najmu penthousów w Warszawie (Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. na podst. ofert firmy Emmerson S.A.)

 

Emmerson S.A., Photo by NVO (Wikimedia Commons)

Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.