Opłaty notarialne i inne przy kupnie mieszkania /fragment książki/

Możliwość komentowania Opłaty notarialne i inne przy kupnie mieszkania /fragment książki/ została wyłączona, 28/07/2011, przez␣, w␣kredyty, mieszkania, mieszkaniowe

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Zawarcie umowy sprzedaży mieszkania wiąże się z poniesieniem szeregu opłat, które pobiera notariusz w momencie podpisywania umowy sprzedaży mieszkania. Wszystkie te opłaty ponosi kupujący (choć nie zawsze tak musi być – o czym za chwilę). Dlatego wybierając się do notariusza powinieneś wziąć ze sobą odpowiednią ilość pieniędzy w gotówce (karta kredytowa nie będzie honorowana).

Podatek od czynności cywilno-prawnych. To haracz zabierany przez państwo:

–        Podatek od czynności cywilno-prawnych przy zakupie mieszkania wynosi 2% jego ceny. Jest to najwyższa z wszystkich opłat. Gdy kupujesz nowe mieszkanie (od dewelopera lub spółdzielni), to nie płacisz tego podatku.

–        Podatek od czynności cywilno-prawnych za wpisanie hipoteki na rzecz banku do ksiąg wieczystych wynosi 0,1% od pożyczonego kapitału plus 19 zł.

Urząd Skarbowy może uznać wpisaną w akcie notarialnym cenę mieszkania jako zbyt niską, określić samodzielnie inną, wyższą cenę, i zażądać odpowiedniej dopłaty podatku od czynności cywilno-prawnych.

Opłaty sądowe. Stanowią wynagrodzenie dla sądu obsługującego księgi wieczyste:

–        Za wpis danych nowego właściciela do ksiąg wieczystych: 200 zł.

–        Za wpis hipoteki na rzecz banku do ksiąg wieczystych: 200 zł.

Taksa notarialna. Stanowi wynagrodzenie notariusza za sporządzenie aktu notarialnego. Jej maksymalna wysokość to 1010 zł plus 0,4% ceny mieszkania pomniejszonej o 60 tys. zł. Do tak obliczonej kwoty trzeba jeszcze doliczyć 23% podatku VAT. Za wpis do hipoteki notariusz pobierze jeszcze dodatkową opłatę, której maksymalna wysokość jest czterokrotnie mniejsza. Poniżej podaliśmy wielkości taksy (zaokrąglone do jednego złotego) dla kilku, najczęściej spotykanych cen mieszkań i wartości hipotek:

–        Za sporządzenie aktu notarialnego umowy sprzedaży mieszkania nie więcej niż:

1439 zł dla ceny mieszkania wynoszącej 100 tys. zł;
1931 zł dla ceny mieszkania wynoszącej 200 tys. zł;
2423 zł dla ceny mieszkania wynoszącej 300 tys. zł;
2915 zł dla ceny mieszkania wynoszącej 400 tys. zł;
3407 zł dla ceny mieszkania wynoszącej 500 tys. zł.

–        Za wpis hipoteki na rzecz banku do ksiąg wieczystych nie więcej niż:

360 zł dla hipoteki o wartości 100 tys. zł;
483 zł dla hipoteki o wartości 200 tys. zł;
606 zł dla hipoteki o wartości 300 tys. zł;
729 zł dla hipoteki o wartości 400 tys. zł;
852 zł dla hipoteki o wartości 500 tys. zł.

–        Za sporządzenie wypisu z aktu notarialnego: 7,38 zł za każdą stronę.

Przy zakupie mieszkania spółdzielczego taksa notarialna za sporządzenie umowy sprzedaży jest o połowę niższa.

Kalkulatory opłat notarialnych (i niektórych innych) dla dowolnej ceny mieszkania znajdziesz w internecie między innymi na tych stronach:

CZTERY KĄTY         https://www.4katy.net/kalkulator-oplat-notarialnych.html

HIPOTEKA PLUS      https://www.hipotekaplus.pl/kalkulator_notarialny

MONEY                      https://www.money.pl/banki/kalkulatory/koszty/

W sumie, wszystkie opłaty to około 3%–3,5 % ceny mieszkania z czego większość (2%) to podatek od czynności cywilno-prawnych, który płaci kupujący mieszkanie (wynika to z przepisów zawartych w Kodeksie Cywilnym gdzie jest napisane: „w przypadku umowy sprzedaży nieruchomości podatek płaci kupujący”). Opłaty za sporządzenie wypisów z aktu notarialnego płacą (zgodnie z logiką) ci, dla których są one wykonywane i im przekazywane.

Przepisy nie określają, kto pokrywa inne koszty (opłaty sądowe, taksy notarialne, opłaty za wpisy do ksiąg wieczystych). Zwyczajowo przyjęło się, że kupujący, ale tak nie musi być. Może to być przedmiotem ustaleń (negocjacji) pomiędzy sprzedającym a kupującym (którzy mogą się na przykład umówić, że płacą je po połowie lub rozdzielić ją pomiędzy siebie w innych proporcjach). To, kto, które i w jakiej wysokości pokrywa opłaty, musi być zapisane w akcie notarialnym.

Wniosku o wpis hipoteki na rzecz banku do ksiąg wieczystych nie musi składać notariusz – możesz zrobić to sam. Unikniesz wtedy płacenia notariuszowi kilkusetzłotowej taksy za tę czynność. Ale wtedy musisz samodzielnie wypełnić i złożyć odpowiednio wypełniony wniosek w sądzie rejonowym (i wnieść tam stosowne opłaty), a także samemu zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych. Musisz sam ocenić, czy gra jest warta świeczki (czyli zaoszczędzenia kilkuset złotych).

Za sporządzenie umowy przedwstępnej sprzedaży płaci się tylko jedną opłatę: taksę notarialną. Jej maksymalna (określona przez przepisy) wysokość jest taka sama jak za sporządzenie umowy ostatecznej. Gdy umowę przedwstępną i ostateczną sporządza ten sam notariusz, to dość często się zdarza, że za każdą z nich pobiera on połowę maksymalnej stawki (czyli za obie te umowy w sumie całą, maksymalną stawkę).

Tagi:␣
adEstymator

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.