Nowy Dworzec Warszawa Zachodnia oraz kompleks biurowców West Station – PKP S.A. i HB Reavis rozpoczynają inwestycję

Możliwość komentowania Nowy Dworzec Warszawa Zachodnia oraz kompleks biurowców West Station – PKP S.A. i HB Reavis rozpoczynają inwestycję została wyłączona, 30/11/2012, przez␣, w␣miasta, publiczne, Warszawa

Projekt budowy nowego dworca Warszawa Zachodnia oraz kompleksu biurowego West Station przechodzi z fazy koncepcyjnej do realizacji. HB Reavis, międzynarodowy deweloper nieruchomości komercyjnych oraz PKP S.A., przedstawiły najnowsze wizualizacje inwestycji
i harmonogram działań.

Budynek nowego dworca kolejowego Warszawa Zachodnia znajdować się będzie przy kluczowej dla stołecznego miasta arterii – w Alejach Jerozolimskich, a nie jak obecnie od strony ulicy Tunelowej. Wejście na dworzec możliwe będzie zarówno z podziemnego tunelu, jak i części naziemnej, gdzie w okolicy zlokalizowane są przystanki komunikacji miejskiej. Obok dworca powstanie jeden z najnowocześniejszych kompleksów biurowych w Warszawie – West Station, składający się z dwóch budynków.

„To będzie bardzo nowoczesny obiekt, spełniający standardy, których oczekują nasi pasażerowie. Dzisiaj Warszawa Zachodnia znacznie odbiega od pozostałych stołecznych dworców, zarówno pod względem estetyki jak i funkcjonalności. Współpraca z prywatnymi inwestorami daje nam szansę na radykalną zmianę. A udane przedsięwzięcia w Poznaniu i Katowicach pozwalają śmiało sądzić, że również nowoczesna  Warszawa Zachodnia przywita podróżnych już w 2015 roku”- mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu Grupy PKP.

„PKP S.A. jest właścicielem setek tysięcy ha gruntów, często w kluczowych miejscach dużych miast czy aglomeracji. Chcemy, by prywatni inwestorzy wspólnie z nami starali się wykorzystać ten potencjał. Już pracujemy nad następnymi projektami i zapraszamy do kolejnych” – dodaje.

Nowa inwestycja będzie charakteryzować się przyjazną i funkcjonalną architekturą. Budynek dworca będzie bardzo nowoczesnym obiektem, w całości przystosowany dla osób mających trudności z poruszaniem się, jak i niewidomych. Dworzec posiadać będzie windy, zaopatrzony zostanie  również w klimatyzację i monitoring. Na terenie kompleksu dostępne będą punkty handlowo usługowe, w szczególności gastronomiczne. HB Reavis, na potrzeby inwestycji, zbuduje również nowy odcinek ścieżki rowerowej – dodatkowe 250 m, które połączy istniejącą trasę z nowym dworcem.

Obok dworca powstanie nowoczesne centrum biznesowe, składające się z dwóch budynków biurowych o łącznej powierzchni 150 tys. Mkw.(powierzchnia najmu to 64 tys. Mkw.)wraz z garażem podziemnym na ok. 1300 aut, dostępnym dla najemców tych obiektów. Projekt kompleksu biur West Station, podobnie jak inne projekty HB Reavis w Europie, zostanie przygotowany z najwyższą troską o środowisko naturalne. Inwestycja biurowa, jako pierwsza i jedyna nowobudowana, ubiegać się będzie o certyfikat BREEAM na prestiżowym poziomie Exellent.

„Nowy dworzec Warszawa Zachodnia wraz z kompleksem biurowym West Station, jest dla nas jednym z kluczowych projektów w Polsce. Przyłożyliśmy wiele uwagi, aby zaprojektowane obiekty były przyjazne, funkcjonalne i spełniały najwyższe standardypowiedział Stanislav Frňka, CEO HB REAVIS Poland.

„West Station, dzięki unikalnej lokalizacji przy jednym z większych węzłów komunikacyjnych w Warszawie, a jednocześnie bliskości ścisłego centrum stolicy, to idealny wybór dla firm, dla których komfort pracowników oraz łatwość dotarcia do biura stanowią priorytety. W fazie prac nad koncepcją architektoniczną projektu, naszą najważniejszą intencją było stworzenie możliwie najlepszych warunków dla pracujących tam w przyszłości ludzi. Dlatego też, m.in. zaprojektowane zostały specjalne zielone enklawy wewnątrz biura, wentylowane naturalnymi ruchami powietrza z zewnątrz, wypełnione naturalną roślinnością”  dodał S. Frňka.

Inwestycja powstanie w trzech etapach. Budowa dworca kolejowego zakończy się w rok od otrzymania prawomocnego pozwolenia na budowę, którego inwestorzy oczekują w I kwartale 2014 roku. Pierwszy budynek biurowy będzie gotowy w 1 kwartale 2016 roku, a drugi i ostatni, do 1 kwartału  2018 roku.

Szacunkowy koszt realizacji dworca kolejowego wraz z niezbędną infrastrukturą i wyposażeniem wyniesie ok. 1,5 mln EUR.

Omnie HB Reavis

Grupa HB Reavis jest międzynarodowym deweloperem nieruchomości komercyjnych z główną siedzibą w Luksemburgu, który działa w 5 krajach – na Słowacji, w Polsce, na Węgrzech, w Chorwacji i w Czechach. Od czasu utworzenia w 1993r., Grupa z sukcesem zrealizowała projekty w segmentach biurowym, handlowym i logistycznym o powierzchni łącznej ponad 600 000 m2. HB Reavis obecnie zatrudnia 380 profesjonalistów, rozwijając i zarządzając aktywami o łącznej wartości 1,4 miliarda euro oraz utrzymując silną pozycję finansową z kapitałem własnym przekraczającym 900 milionów euro. Spółka prowadzona jest w oparciu o zintegrowany model biznesu obejmujący działalność deweloperską, generalne wykonawstwo, oraz zarządzanie nieruchomościami. Więcej informacji na www.hbreavis.com.