Niższa cena czy lepsza lokalizacja – co jest ważniejsze?

Możliwość komentowania Niższa cena czy lepsza lokalizacja – co jest ważniejsze? została wyłączona, 08/08/2011, przez␣, w␣mieszkania, mieszkaniowe

Do głównych czynników, które należy rozpatrzyć w pierwszej kolejności poszukując nowego mieszkania należą cena i lokalizacja. To, które z nich ma decydujące znaczenie dla osób kupujących nowe lokale mieszkalne, można sprawdzić wyznaczając najpopularniejsze rejony miast.

Dzielnice z największą liczbą sprzedanych mieszkań deweloperskich, II kwartał 2011r. (Źródło: Raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy. II kwartał 2011r.” dla poszczególnych miast, Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.)

W Warszawie na czele zestawienia dzielnic z największą sprzedażą mieszkań deweloperskich już po raz drugi z rzędu znalazła się Białołęka. Głównym powodem tak dużego zainteresowania właśnie tym rejonem stolicy są bez wątpienia ceny dostępnych tutaj lokali mieszkalnych. Średnia stawka nowego lokum w II kwartale 2011 r. była tu najniższa w Warszawie. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że istotne znaczenie dla sporej grupy warszawiaków poszukujących nowego lokum mają jednak również takie czynniki, jak czas dojazdu do centrum czy odpowiedni poziom infrastruktury socjalnej. Świadczy o tym fakt, że w grupie najczęściej wybieranych stołecznych rejonów znajdują się też obszary położone bliżej Śródmieścia, jak Praga Południe oraz Wola, gdzie przeciętna stawka nowych lokali jest wyższa od średniej dla całego miasta.

W Krakowie we wszystkich dzielnicach, które znalazły się w czołówce zestawienia przeciętne stawki za mkw. powierzchni w II kwartał były niższe, niż w całym mieście. Może to świadczyć o tym, że dla osób poszukujących nowego mieszkania w grodzie Kraka cena ma kluczowe znaczenie. Należy też wspomnieć, że w tym mieście w okresie od kwietnia do czerwca nastąpiła zmiana na pozycji lidera – na Prądniku Czerwony właścicieli znalazło więcej nowych mieszkań niż na Dębnikach.

Warto dodać, że liczba sprzedanych lokali mieszkalnych jest w pewnym stopniu zależna od wielkości oferty na danym obszarze. Tam gdzie jest ona bogata klienci mają po prostu, w czym wybierać i łatwiej mogą znaleźć wymarzone lokum spełniające ich wymagania. Zgodnie z tym wszystkie wymienione dzielnice zarówno Warszawy, jak i Krakowa znajdują się w czołówce także, jeśli chodzi o liczbę samych dostępnych mieszkań deweloperskich.

 

Emmerson S.A.

Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.