Nie odśnieżyłeś chodnika przed domem – dostaniesz mandat

Nie odśnieżyłeś chodnika przed domem – dostaniesz mandat

Za usunięcie śniegu z ogólnodostępnego chodnika przed domem odpowiada właściciel posesji. Obowiązek jest najbardziej uciążliwy dla osób mieszkających w prywatnych domach, bo one „za łopaty” muszą chwycić osobiście. Właściciele mieszkań są w lepszej sytuacji, bo za nich odśnieżaniem zajmuje się np. spółdzielnia.

Śnieg w ten weekend zaskoczył wiele osób – szczególnie, że tegoroczna zima kazała na niego czekać wyjątkowo długo. Nie tylko na drogi wyjechać musiały pługi i piaskarki, ale też z łopatami do śniegu musieli wyruszyć właściciele domów jednorodzinnych. Zgodnie z prawem, to na nich ciąży obowiązek odśnieżenia chodników przylegających bezpośrednio do nieruchomości. Warto przypomnieć, że według Eurostatu, prawie 52% Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. Można szacować, że odśnieżać chodnik przed domem powinno nawet kilka milionów obywateli.

Trawnik może ustrzec przed odśnieżaniem

W rzeczywistości sytuacja jest jednak lepsza. Po pierwsze nie do każdej nieruchomości przylega ogólnodostępny chodnik, a ponadto nawet jeśli tak jest, to prawo przewiduje pewne wyłączenia spod obowiązku odśnieżania. Po pierwsze właściciel nie będzie musiał odśnieżać, gdy na chodniku dopuszczony jest płatny postój samochodów. Wtedy, gdy gmina pobiera opłaty za parkowanie, sama będzie też musiała uprzątnąć śnieg. Gdy ponadto przed domem znajduje się przystanek autobusowy lub tramwajowy – uprzątnięciem chodnika w jego okolicy zajmie się przedsiębiorstwo komunikacyjne. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zakłada, że właściciel działki musi odśnieżyć chodnik, o ile jest on położony bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Gdyby więc pomiędzy granicą działki, a chodnikiem znajdował się miejski pas zieleni, odpowiedzialna za odśnieżanie byłaby gmina.

Gdy właściciel, pomimo obowiązku odśnieżania chodnika nie zrobi tego, może dostać mandat. Przeważnie wystawiają je strażnicy miejscy. Wysokość grzywny wynosi najczęściej 100 zł, choć maksymalna jego wysokość to 500 zł. Nieprzyjęcie mandatu skutkuje przekazaniem sprawy do sądu grodzkiego. Ten może wymierzyć karę wysokości nawet 5 tys. złotych.

Bezczynszowe mieszkania wymagają odśnieżania

Jak obowiązek odśnieżania wygląda w przypadku pozostałych 48% Polaków, którzy mieszkają w lokalach mieszkalnych? Generalne zasady obowiązku odśnieżania są identyczne, jak w przypadku domów jednorodzinnych. Odpowiedzialny za usunięcie śniegu i lodu jest jednak zarządca nieruchomości. W większości przypadków będzie to spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa i to do nich należy zgłaszać pretensje, gdy na chodniku zalega śnieg. W przypadku mieszkań bezczynszowych, gdy nie został powołany zarządca, za odśnieżanie chodnika położonego bezpośrednio przy nieruchomości odpowiadają solidarnie właściciele mieszkań i to teoretycznie oni powinni „chwycić za łopaty”. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wynajęli oni firmę, która zajmie się odśnieżaniem. Podpisanie takiej umowy, nie tylko w przypadku mieszkań bezczynszowych, ale wszystkich nieruchomości pozwala uniknąć odpowiedzialności cywilnej właściciela nieruchomości, gdy idąc chodnikiem przed domem, ktoś się pośliźnie i zrobi sobie krzywdę.

Kilkadziesiąt złotych za spokój

Gdy już o odpowiedzialności mowa, bez wątpienia warto utrzymywać „swój” fragment chodnika w należytym stanie, aby nikomu nie wyrządzić krzywdy. Nie gwarantuje tego jednak nawet najbardziej sumienne odśnieżanie. Warto więc zastanowić się nad wykupieniem… ubezpieczenia OC nieruchomości. Może ono pokryć ewentualne roszczenia osoby, która doznała uszczerbku idąc chodnikiem przed ubezpieczonym domem. Koszt takiej polisy nie jest wygórowany i w większości przypadków nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych rocznie. Może się też zdarzyć, że takie ubezpieczenie będzie dodane dodatkowo do innej polisy, którą kupujemy w celu zabezpieczenia naszej nieruchomości.

Bartosz Turek
Analityk rynku nieruchomości
Home Broker

Omnie Bartosz Turek

Kierownik działu analiz Lion’s Bank. Ukończył studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości na Politechnice Warszawskiej. Analityk rynku nieruchomości w Lion's House Sp. z o.o. i w Idea Bank SA oddział Lion’s Bank w Warszawie. Specjalizuje się w tematyce prawnej i administracyjnej dotyczącej rynku mieszkaniowego, posiada bogatą wiedzę na temat czynników determinujących wartość nieruchomości.

Jeden komentarz

  1. Kapral
    6 lutego, 2012 8:53

    OC obejmuje urazy nie tylko w zimie.U mnie w furtce przytrzasnęła sobie kandydatka na radną paluszki i wtedy już wiedziałem czemu służy to ubezpieczenie.