Negocjowanie wysokości prowizji agencji

Negocjowanie wysokości prowizji agencji
Możliwość komentowania Negocjowanie wysokości prowizji agencji została wyłączona, 08/06/2011, przez␣, w␣bez kategorii, porady

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Oczywiście negocjacje w sprawie wysokości prowizji musisz przeprowadzić zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę. Po jej podpisaniu będzie już na to za późno.

Kwota prowizji zapisana w umowie jest prawie zawsze określona procentowo i dlatego wydaje się mała („bo przecież 3% to mało”). Jednak, gdy agencja przedłoży ci fakturę za wykonaną usługę, gdzie będzie figurować konkretna kwota wyrażona nie w procentach, ale w złotówkach (kilka albo nawet kilkanaście tysięcy złotych), to odniesiesz wrażenie dokładnie przeciwne. Dlatego, zanim podpiszesz umowę z agencją koniecznie negocjuj wysokość prowizji.

W przypadku, gdy sam znalazłeś mieszkanie i agencja ma ci je tylko pokazać – masz silne argumenty, aby żądać znacznej obniżki prowizji (albo nawet zredukowania jej do zera), bo agencja przecież nic dla ciebie dotychczas nie zrobiła, a czynność pokazania mieszkania z pewnością nie jest warta wielu tysięcy złotych.

Zdarza się, że to samo mieszkanie jest wystawione w internecie do sprzedaży przez kilka agencji. Skontaktuj się z każdą z nich i zapytaj o poziom prowizji. Może któraś pobiera mniejszą niż inne prowizję lub nawet nie pobiera jej wcale? Masz wtedy możliwość ograniczenia kosztów poprzez wybranie najtańszej. Co jednak zrobić gdy wszystkie agencje chcą takiej samej prowizji? Zatelefonuj (albo wyślij e-maile) do każdej z nich z informacją, że wiesz, że to samo mieszkanie oferują też inne agencje, i zapytaj, czym mogliby cię przekonać do skorzystania właśnie z ich usług. Najprawdopodobniej któraś z nich zechce cię przekonać do siebie obniżką prowizji.

Jeśli zainteresuje cię mieszkanie oferowane bezpośrednio przez jego właściciela, to oczywiście żadnej prowizji nie będziesz płacić.

Tagi:␣
adEstymatorfront

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.