Negocjacje ceny mieszkania

Negocjacje ceny mieszkania
Możliwość komentowania Negocjacje ceny mieszkania została wyłączona, 04/07/2011, przez␣, w␣bez kategorii, finanse, mieszkaniowe, porady

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Właściciel mieszkania podaje w ogłoszeniu swoją cenę mieszkania. To tak zwana cena ofertowa. Ceny transakcyjne, czyli te, faktycznie płacone są prawie zawsze niższe. Poinformuj właściciela ile chcesz zapłacić za jego mieszkanie. Niech to nie będzie maksymalna kwota jaką bierzesz pod uwagę, ale mniejsza, abyś mógł ją jeszcze ewentualnie nieco powiększyć. Wraz z tą kwotą możesz przekazać listę wad mieszkania, jakie udało ci się odkryć przy jego oglądaniu. To początek negocjacji. Czy skończą się one osiągnięciem porozumienia – zależy od obu stron. Na twoją korzyść działać będzie upływ czasu – im więcej go upłynie tym skłonność sprzedającego do obniżki ceny będzie większa. Upierając się przy niższej cenie ryzykujesz, że ktoś inny zapłaci więcej i cię ubiegnie – tego nie da się wykluczyć, to nieodłączna cecha tego typu sytuacji. Nie spiesz się z ewentualnym podwyższaniem swojej ceny. Pamiętaj, że od momentu wystawienia mieszkania na sprzedaż do momentu znalezienia kupca (dokładniej: do chwili podpisania umowy przedwstępnej sprzedaży) upływa przeciętnie około trzech miesięcy.

Tagi:␣
adEstymator

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.