Cena nadal odgrywa główną rolę

Cena nadal odgrywa główną rolę
Możliwość komentowania Cena nadal odgrywa główną rolę została wyłączona, 30/03/2011, przez␣, w␣mieszkania, Warszawa

Głównym czynnikiem rozpatrywanym przez osoby poszukujące mieszkania jest jego cena, zarówno ta wyrażona w zł/mkw., jak i ta całkowita. Wynika to z faktu, że osoby rozglądające się za nowym miejscem do zamieszkania są z góry ograniczone przez swoje możliwości finansowe. Dane odnośnie najszybciej kupowanych mieszkań w trzech największych rynkach mieszkaniowych w kraju wskazują, że możliwe jest jednak odchylenie od tej reguły.

Poniżej przedstawiono dane firmy Emmerson S.A. dotyczące średniej ceny całkowitej oraz przeciętnej powierzchni mieszkań, które były przedmiotem transakcji na rynku wtórnym w styczniu i lutym 2011 r.

Zestawienie średnich cen i powierzchni mieszkań, które były przedmiotem transakcji sprzedaży w styczniu i lutym 2011 r. ze względu na czas potrzebny do zawarcia transakcji

Warszawa
do 3 miesięcy od 3 do 6 miesięcy powyżej 6 miesięcy
Średnia cena (zł/mkw.) 435 327 464 045 556 115
Średnia powierzchnia (mkw.) 52,7 54,7 68,9
Kraków
do 3 miesięcy od 3 do 6 miesięcy powyżej 6 miesięcy
Średnia cena (zł/mkw.) 331 609 339 263 387 800
Średnia powierzchnia (mkw.) 49,4 51,1 56,6
Wrocław
do 3 miesięcy od 3 do 6 miesięcy powyżej 6 miesięcy
Średnia cena (zł/mkw.) 332 500 318 340 402 547
Średnia powierzchnia (mkw.) 48,7 51,3 60,3

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podstawie bazy danych ofert zgromadzonych w firmie Emmerson S.A.

 

Standardowo najwyższe poziomy zarówno średniej ceny całkowitej, jak i powierzchni mają miejsce w wypadku Warszawy. Wartości dla stolicy w powyższej tabeli potwierdzają tezę mówiącą, że aby znaleźć kupca na mieszkania o większej powierzchni i wyższej cenie całkowitej potrzebny jest dłuższy czas ekspozycji na rynku. W Krakowie sytuacja wygląda podobnie, czas oczekiwania na potencjalnego kupca wzrasta wraz z ceną całkowitą przeciętnego lokalu mieszkalnego. Co ciekawe, w grodzie Kraka średni metraż mieszkania w ostatniej grupie jest wyraźnie niższy, niż w pozostałych dwóch miastach. Z kolei we Wrocławiu można znaleźć pewne odstępstwo od wspomnianej wcześniej zasady. W tym mieście średnia cena w segmencie mieszkań, które znajdowały nabywcę w okresie od 90 do 180 dni jest niższa, niż w pierwszej grupie. To, że łatwiej jest znaleźć nabywcę na droższe mieszkania świadczy o tym, że dla mieszkańców stolicy Dolnego Śląska oprócz ceny istotne są także inne czynniki.

W tym miejscu warto się jednak zastanowić, na co oprócz ceny powinno się zwrócić uwagę podejmując decyzję o kupnie mieszkania. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że wybór odpowiedniego lokalu, w którym spędzimy następne kilka czy kilkanaście lat to bardzo złożona decyzja, na którą wpływ ma wiele różnych czynników – należy więc ją gruntownie przemyśleć. Wśród kwestii, jakie warto rozpatrzyć w pierwszej kolejności należy wymienić standard mieszkania oraz budynku, w którym jest ono umiejscowione. Odnosi się to zwłaszcza do lokali znajdujących się w budynkach z tzw. wielkiej płyty oraz starszego zasobu mieszkaniowego. Problemy natury technicznej i wynikające z tego niedogodności dla mieszkańców najrzadziej zdarzają się w obiektach wzniesionych już po 2000 roku. Ponadto takie mieszkania w większym stopniu odpowiadają obecnym oczekiwaniom nabywców odnośnie funkcjonalności i samego rozkładu. Ważne zwłaszcza dla osób starszych jest również piętro, na którym znajduje się upatrzony lokal oraz czy w budynku jest dostępna winda. Poza tym istotne jest samo otoczenie budynku, w którym usytuowane jest wybrane lokum – czy w okolicy znajduje się szkoła, placówka zdrowotna, tereny zielone itp. Z punktu widzenia nabywcy kluczowa jest również odległość od centrum miasta oraz istniejąca infrastruktura komunikacyjna.

Podsumowując należy zaznaczyć, że choć obecnie na rynku mieszkaniowym to cena jest nadal głównym determinantem decyzji kupujących, to jednak wraz z poprawiającą się sytuacją gospodarczą należy spodziewać się wzrostu znaczenia pozostałych wymienionych wyżej czynników.

Szymon Jungiewicz, Dział Badań i Analiz Emmerson S.A.

Omnie Daniel Kosiński

Jestem zaangażowany w firmę Szybko.pl Sp. z o.o. od 4 lat. Z pasją tworzymy portale z branży nieruchomości. Skutecznie łączymy kupujących i wynajmujących. Abcnieruchomosci.pl to nowe dzieło, które uzupełni użytkowników w wiedzę na temat rynku nieruchomości w Polsce.