Mniej do negocjacji

Mniej do negocjacji
Możliwość komentowania Mniej do negocjacji została wyłączona, 16/06/2011, przez␣, w␣mieszkaniowe

Analiza cen transakcyjnych w maju nie przynosi znaczących zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca. Najwyższe wahania odnotowujemy w Krakowie, gdzie średnia cena sprzedawanego mieszkania wzrosła o 2,7 proc. do poziomu 6507 zł za m kw. Wzrosty odnotowano także w Gdańsku, gdzie średnia cena m kw. wynosi obecnie 5718 zł, czyli 1,7 proc. więcej niż w badaniach sprzed miesiąca. W dalszym ciągu spadają ceny transakcyjne w Łodzi. Tym razem o 1,9 proc. osiągając poziom niższy niż 4000 zł. W Poznaniu ceny utrzymują się na niezmiennym poziomie. W pozostałych miastach (Wrocław, Warszawa, Gdynia) różnice cenowe w porównaniu z poprzednim miesiącem są minimalne.

W dalszym ciągu zmniejszają się różnice pomiędzy ceną transakcyjną a ofertową. We wszystkich obserwowanych miastach po raz pierwszy nie odnotowaliśmy różnic sięgających ponad 10 proc. W Gdańsku jest to już tylko 2,3 proc., w Poznaniu 4,2 proc., a w Łodzi 5,9 proc. Topniejąca różnica pomiędzy tymi wartościami jest pochodną urealnienia się cen wystawianych przez sprzedających. Przy dużej podaży mieszkań na rynku wtórnym wystawianie oferty po cenach znacznie odstających od możliwej do osiągnięcia wartości powoduje całkowity brak zainteresowania ofertą i znacznie przedłużającą się sprzedaż. Dotyczy to szczególnie mieszkań z segmentów cenowych rzadziej wybieranych przez klientów, lokali 3-4 pokojowych.

Nadal jednak są miejsca, gdzie ceny ofertowe dość znacznie odbiegają od cen osiąganych w transakcjach. Tak jest na przykład w Gdyni. Tam na najszybszą sprzedaż mogą liczyć mieszkania z najniższej grupy cenowej. Znacznie łatwiej o sprzedaż mieszkania do remontu, zbudowanego w przestarzałej technologii niż lokalu oddanego do użytku w ostatnich latach, którego cena jest poza zasięgiem zdolności kredytowej większości potencjalnych nabywców.

Ceny ofertowe na podstawie danych Szybko.pl, ceny transakcyjne na podstawie transakcji dokonanych przez Metrohouse & Partnerzy i transakcji realizowanych przez klientów doradców firmy Expander. Analizowany okres III 2011-V 2011.

Tagi:␣
front

Omnie Marcin Jańczuk

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej i Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami. 10 lat doświadczenia w branży nieruchomości (m.in. pośrednictwo, wyceny i analizy nieruchomości). Dyrektor w Metrohouse S.A. Współautor Raportu Polski Rynek Nieruchomości. Stały współpracownik mediów, bloger: mieszkaniowy.bblog.pl oraz okiemmetrohouse.wordpress.com.