Mieszkania na parterze są tańsze?

Możliwość komentowania Mieszkania na parterze są tańsze? została wyłączona, 11/02/2016, przez␣, w␣mieszkaniowe

Czy ceny mieszkań usytuowanych na parterze zawsze są niższe w porównaniu z tymi za lokale na wyższych piętrach w budynku? Jak deweloperzy wyceniają mieszkania z ogródkami? Sondę prezentuje portal nieruchomości Dompress.pl

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Nasze doświadczenia związane ze sprzedażą mieszkań na parterach nie potwierdzają reguły, że tak usytuowane lokale są tańsze. W tym kontekście znaczenie ma skala inwestycji, ilość kondygnacji i lokalizacja. W inwestycjach położonych w spokojnych dzielnicach miast, kameralnych i stanowiących niską zabudowę, mieszkania na parterach bardzo często posiadają ogródek, co jest dużym atutem i ceny takich mieszkań nie odbiegają od lokali usytuowanych wyżej. Natomiast w przypadku projektów położonych bliżej centrum, w sąsiedztwie ruchu i hałasu generowanego przez miasto, nabywcy częściej interesują się mieszkaniami położonymi na wyższych kondygnacjach. W przypadku takich osiedli zdarza się, że mieszkania usytuowane na parterze oferowane są w niższych cenach.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Z zasady mieszkania w ramach tej samej inwestycji mogą nieco różnić się cenami w zależności od lokalizacji w budynku. Staramy się od razu uwzględniać to w cenniku, jednak mieszkania parterowe nie zawsze są tymi tańszymi. Zwykle mają one np. ogródek, co jest wartością dodaną i dzięki temu mieszkania na parterze są często wybierane przez seniorów oraz osoby z małymi dziećmi. Generalnie takie lokale cieszą się dużym powodzeniem w inwestycjach, które aktualnie realizujemy.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord

Mieszkania na parterach bywają na rynku o kilka procent tańsze od tych, usytuowanych na wyższych piętrach. Dziś klienci doceniają walory niskich kondygnacji, najbardziej kusząca jest perspektywa posiadania własnego ogródka, co przyciąga szczególnie rodziny z dziećmi. Zakup lokum na parterze to dla wielu osób także dobry kompromis pomiędzy miejskim życiem, a posiadaniem własnego domu. W osiedlu Neptun II w podwarszawskich Ząbkach dwupokojowe mieszkanie z 35-metrowym ogrodem można nabyć za 226 tys. zł. Z kolei kawalerka na parterze z przestronną kuchnią i balkonem w osiedlu Tęczowy Las w Olsztynie kosztuje 138 tys. zł.

Lidia Fedorczuk, manager sprzedaży w Atlas Estates

Z zasady, im niżej mieszkanie jest położone, tym jest tańsze. Z każdą kolejną kondygnacją cena spada o ok. 2 proc. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku lokali na parterze, które są rzadziej wybierane ze względu na obawy klientów dotyczące bezpieczeństwa, doświetlenia lub hałasu. Szczególnym atutem może się jednak okazać ogródek, podobnie jak taras na wyższych piętrach. Tego typu ofertę posiadamy w 2. etapie żoliborskiego osiedla Apartamenty Krasińskiego. Ceny mieszkań na parterze zaczynają się od 7800 zł za m kw., a ogródki o powierzchni 30-120 m kw. są oferowane bez dodatkowych opłat. Nasze doświadczenie z pierwszego etapu tej inwestycji pokazuje, że mieszkania z ogródkiem cieszą się dużym powodzeniem i szybko znajdują nabywców.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

Wszystkie mieszkania parterowe w obecnie prowadzonych przez nas inwestycjach mają tarasy i ogródki. To bardzo atrakcyjne udogodnienia, szczególnie w zielonych, zamkniętych osiedlach, do których należy np. Hubertus na warszawskim Służewcu. Własny ogródek jest namiastką domu, zwłaszcza jeżeli oferuje widok na atrakcyjnie zagospodarowane części wspólne.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Mieszkania na parterach z reguły wyceniamy taniej niż te, które znajdują się na wyższych piętrach w budynku. Jednak różnica w cenie często zależy już od konkretnego lokalu oraz czynników takich jak np. układ funkcjonalny lokalu, lokalizacja względem całego osiedla, wielkość powierzchni przynależnej w postaci ogródka, a także tego czy mieszkanie znajduje się od strony ulicy, czy też od dziedzińca. Na przykład w inwestycji Krasińskiego 58 na warszawskim Żoliborzu ceny mieszkań na parterach zaczynają się od 7293 zł/ m kw., przy czym na wyższych piętrach jest już zdecydowanie drożej. Podobnie jest w przypadku inwestycji Na Sokratesa na Bielanach, gdzie mieszkania na parterach można kupić od 6899 zł/ m kw.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.
Cena mieszkania wynika przede wszystkim z jego cech takich, jak powierzchnia, rozkład, ale również usytuowanie na piętrze. Lokale położone na wyższych piętrach najczęściej są najdroższe, bowiem znajdują się na nich bardziej reprezentacyjne mieszkania o większej powierzchni, zawierające kilkudziesięciometrowe tarasy. Klienci często wybierają lokale położone na piętrach 1-3. Z uwagi na możliwość posiadania własnego ogrodu zainteresowaniem cieszą się także mieszkania na parterze. Jednak to cena mieszkania, a nie kondygnacja jest czynnikiem, który ostatecznie wpływa na decyzję o wyborze mieszkania. W inwestycji Bliska Wola oferujemy mieszkania z wykończeniem w cenie od 239 tys. zł.

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service

Z reguły cena mieszkania znajdującego się na parterze jest nieco wyższa, jeżeli ma ono dostęp do ogródka lub wielkopowierzchniowego tarasu. Ten dodatek jest bardzo pożądany przez klientów. Jednak ceny mieszkań z ogródkiem nie są znacząco wyższe. Różnica między mieszkaniem z ogródkiem a mieszkaniem z balkonem na wyższym piętrze wynosi średnio od stu do kilkuset złotych na metr kwadratowy. Częściej o zakupie mieszkania decyduje więc zasada „kto pierwszy ten lepszy” niż cenzus majątkowy. W naszej warszawskiej inwestycji Przy Solispkiej 38- metrowe mieszkanie z ogródkiem na parterze kosztuje 7800 zł za metr, zaś mieszkanie o tej samej powierzchni na trzecim piętrze 7700 zł/ m kw. Z kolei inwestycja Białoprądnicka w Krakowie oferuje 50- metrowe, dwupokojowe mieszkania z ogródkiem za 6200 zł za m kw., podczas gdy nieco większe, 2-pokojowe mieszkanie na trzecim piętrze kosztuje już 6550 zł za m kw.

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.

Posiadamy ofertę mieszkań na parterze z przestronnymi ogródkami w cenach zbliżonych do mieszkań na pierwszym, czy drugim piętrze. W osiedlu Viva Garden 2 w Warszawie mamy np. mieszkanie dwupokojowe z 24 metrowym ogródkiem w cenie 202 tys. zł. Do mieszkania trzypokojowego w cenie 269 tys. zł przynależy 167 metrowy ogródek.
W Osiedlu Classic w trzecim kwartale tego roku, możemy zaoferować mieszkanie dwupokojowe na parterze z 67 metrowym ogródkiem w cenie od 211 tys. zł. Mieszkania trzypokojowe z ogródkiem o wielkości 44 m to wydatek rzędu 262 tys. zł.
Ceny mieszkań parterowych w warszawskim osiedlu Przy Parku to koszt około 234 tys. za mieszkanie o powierzchni 34 m kw. z ogródkiem 68 m.

Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu w Activ Investment

Zazwyczaj mieszkania na parterze są tańsze od takich samych lokali usytuowanych na wyższych piętrach. Ceny różnią się o około 100 – 250 zł za m kw. Wyjątkiem są mieszkania, które mają ogródek. Ich ceny są niewiele niższe lub podobne do cen lokali znajdujących się na pierwszym piętrze.

Aneta Zdulska, dyrektor ds. sprzedaży w WAN S.A.

Mieszkania na parterze są tańsze od tych na wyższych kondygnacjach, chyba że do mieszkania przynależy bardzo duży ogródek (powyżej 40 m kw.). W drugim etapie inwestycji Apartamenty Wielicka oferujemy mieszkania z ogródkami o powierzchni nawet ok. 100 m kw. Mieszkanie z ogródkiem można kupić w cenie od 165 tys. zł.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

W każdym z etapów warszawskich projektów Miasto Wola i Stacja Kazimierz przygotowaliśmy kilka funkcjonalnych mieszkań, usytuowanych na parterach budynków. Jeszcze kilka lat temu nie były to najchętniej wybierane mieszkania, jednak zauważamy wzrost zainteresowania tego typu lokalami wśród klientów. Dzięki nowoczesnej architekturze i funkcjonalnym rozwiązaniom, zniknęły najczęściej wymieniane przez nabywców mankamenty tego rodzaju mieszkań, jak hałas, słabe wyciszenie i obawy o bezpieczeństwo. Atutem lokali na parterze jest cena za metr kwadratowy, która niejednokrotnie jest niższa nawet o 5 proc. w porównaniu z mieszkaniami usytuowanymi na wyższych kondygnacjach, co znajduje potwierdzenie również w inwestycjach Miasto Wola i Stacja Kazimierz.

Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych w Rafin

W naszych inwestycjach Kępa Mieszczańska i Wybrzeże Reymonta we Wrocławiu parter został przeznaczony pod lokale usługowo-handlowe. W osiedlu Wybrzeże Reymonta mamy w ofercie penthousy z dużymi tarasami na dachu, z których rozciąga się widok na malownicze, zielone wały nadodrzańskie. Ceny mieszkań usytuowanych na pierwszym piętrze są niższe niż tych, które znajdują się na pozostałych poziomach, zaczynają się od 5 300 zł/m kw. Podobnie jest w przypadku Kępy Mieszczańskiej, gdzie ceny zaczynają się od 5 868 zł/m kw. Część mieszkań położonych najniżej posiada przestronne tarasy, natomiast na wyższych kondygnacjach są przeszklenia, pozwalające na podziwianie widoków. W inwestycji Złota Podkowa we wrocławskich Krzykach mieszkania na parterze mają tarasy i ogródki nawet do 90 m kw., jednak nie ma to wpływu na cenę mieszkania.

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki

Więcej informacji dompress.pl

Maestro_Wrocław_LC Corp

Tagi:␣
dompress

Omnie PRESTIGE PR