Mieszkania – czego szukają kupujący?

Mieszkania – czego szukają kupujący?
Możliwość komentowania Mieszkania – czego szukają kupujący? została wyłączona, 18/07/2011, przez␣, w␣ceny, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości

Zgodnie z ogólnie panującą opinią w naszym kraju największą popularnością cieszą się mieszkania o średnim metrażu i takiej też cenie. Warto sprawdzić, czy na preferencje odnośnie tych cech lokali mieszkalnych ma wpływ miejsce zamieszkania?

Preferencje osób poszukujących mieszkań odnośnie minimalnej akceptowanej powierzchni, styczeń – czerwiec 2011 r. (mkw.) (Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podstawie danych zgromadzonych w firmie Emmerson S.A.)

Odnosząc się do postawionego na wstępie pytania można stwierdzić, że miejsce zamieszkania ma stosunkowo niewielki wpływ na jego preferowaną powierzchnię. Różnice w poszczególnych segmentach pomiędzy Warszawą, Krakowem i Wrocławiem wydają się stosunkowo niewysokie. Ponadto w każdym z miast największym powodzeniem wśród klientów cieszą się lokale o średnim metrażu, od 40 do 60 mkw. Wyjątek mogą stanowić tutaj jedynie największe mieszkania, w przypadku których liczba zainteresowanych osób w stolicy jest wyraźnie wyższa, niż w pozostałych dwóch miejscowościach.

Preferencje osób poszukujących mieszkań odnośnie maksymalnej akceptowanej ceny, styczeń – czerwiec 2011 r. (tys. zł) (Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podstawie danych zgromadzonych w firmie Emmerson S.A.)

Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o poziom maksymalnie akceptowanej ceny całkowitej. Największa grupa Warszawiaków poszukując lokalu mieszkalnego jest skłonna przeznaczyć na taki zakup więcej, niż 600 tys. zł. Z kolei zarówno w grodzie Kraka, jak i we Wrocławiu najwięcej potencjalnych kupców sytuuje ograniczenie swojego budżetu na poziomie od 300 do 450 tys. zł. Warto także zauważyć, że w tych miastach jest kilkakrotnie więcej osób zdecydowanych na wydatek poniżej 300 tys. zł, niż w stolicy. Taka sytuacja wynika m.in. z poziomu zarobków mieszkańców poszczególnych miast. Poza tym ważnym czynnikiem są również ceny dostępnych lokali mieszkalnych. W obydwu zestawieniach prym wiedzie Warszawa, gdzie mieszkania tak z rynku pierwotnego, jak i wtórnego są najdroższe, a zarobki należą do najwyższych w kraju.

Podsumowując warto dodać, że większość osób chcących zmienić swoje warunki mieszkaniowe zazwyczaj podaje szerokie preferencje zarówno odnośnie powierzchni, jak i ceny. Wynika to z faktu, że w ten sposób zwiększa się grono nieruchomości, z których będzie można wybierać. W większości przypadków jednak zarówno metraż, jak i cena nabytego ostatecznie lokalu znajdują się blisko przeciętnych wartości.

 

Emmerson S.A.

Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.