MdM w nowej odsłonie

MdM w nowej odsłonie
Możliwość komentowania MdM w nowej odsłonie została wyłączona, 04/10/2015, przez␣, w␣ceny, finanse, Headline, MdM, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości

Program MdM w nowej odsłonie działa od miesiąca, jednak zaowocował dynamicznym wzrostem popularności dopłat. W większości miast limity cen na najbliższe dwa kwartały są wyższe niż dotąd.

Dla Warszawy aktualne limity cenowe w programie MdM wynoszą 6417,49 złotych za metr kwadratowy na rynku pierwotnym i 5250,68 zł za mkw. na rynku wtórnym. Oznacza to spadek o 2,6 proc., co przekłada się na ok. 170 zł na rynku pierwotnym i 140 zł na rynku wtórnym. Dodatkowo, osoby które znajdą mieszkanie w tych limitach będą mogły otrzymywać rządową dopłatę, zależną od powierzchni nieruchomości i liczby dzieci.

Wzrost limitów w IV kwartale odnotowano w Rzeszowie i Opolu. W pierwszym z nich jest to wzrost o 9,1 proc., natomiast w Opolu o 8,5 proc. Mimo wszystko Opole pozostaje miastem wojewódzkim z najniższym limitem ze wszystkich, a osoby korzystające tam z dopłat były dotąd rzadkością. Przez pierwsze półtora roku działania programu dofinansowanie otrzymało w Opolu 71 kredytobiorców. Dla przykładu w Gdańsku było to 1,9 tys., a w Warszawie 3,3 tys. osób.

Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował dane, z których wynika, że że wartość złożonych we wrześniu wniosków wyniosła 84,1 mln zł, co jest wartością ponad dwa razy większą od średniej z poprzednich miesięcy.

Opracowane na podstawie analizy Marcina Krasonia, Home Broker

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.