Martwy przepis dotyczący agencji nieruchomości

Martwy przepis dotyczący agencji nieruchomości
Możliwość komentowania Martwy przepis dotyczący agencji nieruchomości została wyłączona, 14/06/2011, przez␣, w␣bez kategorii, porady, prawo

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Jeśli pośrednik pobiera wynagrodzenie w formie prowizji zarówno od sprzedającego jak i od kupującego mieszkanie, to powinien reprezentować interesy zarówno jednego jak i drugiego. Jest jednak oczywiste, że interesy te są sprzeczne i nie da się ich pogodzić, ponieważ:

–        W interesie sprzedającego mieszkanie jest uzyskanie jak najwyższej ceny podczas gdy kupujący chce zapłacić jak najmniej.

–        Sprzedający zechce ukryć wady swojego mieszkania a kupujący chce o nich wiedzieć jak najwięcej.

Nie przypadkiem w procesach sądowych prokurator i obrońca, to nie jest ta sama osoba.

Dlatego w tekście standardów zawodowych pośredników w obrocie nieruchomościami (komunikat Ministerstwa Infrastruktury z dnia 18 marca 2009), których każdy pośrednik powinien przestrzegać, napisano, że „pośrednik może wykonywać czynności pośrednictwa na rzecz obu stron transakcji pod warunkiem uzyskania ich pisemnej zgody”. Z tego przepisu w praktyce wynika, że: jeśli w umowie, jaką właściciel mieszkania podpisał z agencją, nie ma formułki typu „agencja może pracować na rzecz obu stron transakcji”, to agencja ta nie ma prawa pobierać od kupującego (czyli od ciebie) żadnej prowizji. Dlatego powinieneś obejrzeć umowę jaką agencja podpisała z właścicielem mieszkania, abyś mógł sprawdzić, czy jest tam taki zapis. Jeśli go nie ma, to żądanie przez agencję jakiegokolwiek wynagrodzenia za pokazanie ci mieszkania (a także za inne usługi wykonywane na twoją rzecz) jest sprzeczne z określonymi przez ministerstwo standardami. Jednak przepisy nie nakazują pośrednikowi pokazania ci umowy jaką zawarł ze sprzedającym co powoduje, że jeśli pośrednik nie zechce, to nie będziesz wiedział czy może od ciebie pobierać prowizję czy też nie.

Tagi:␣
adEstymator

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.