Łodzianie kupują droższe mieszkania

Łodzianie kupują droższe mieszkania
Możliwość komentowania Łodzianie kupują droższe mieszkania została wyłączona, 29/11/2013, przez␣, w␣ceny, Headline, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, miniony miesiąc przyniósł dość nietypową sytuację na łódzkim rynku nieruchomości wtórnych. W październiku ceny transakcyjne okazały się wyższe od ofertowych średnio o 156 PLN. Największą popularnością wśród kupujących cieszą się lokale o metrażu od 40 do 50 metrów kwadratowych, najczęściej zlokalizowane w budynkach z wielkiej płyty.

Więcej nowszych mieszkań na sprzedaż

Autorzy raportu zauważają, że październik przyniósł zdecydowane ożywienie na łódzkim rynku mieszkaniowym. Miniony miesiąc to ponadto wzrost średniej ceny ofertowej w Łodzi. Nie wynika on jednak bezpośrednio ze zwiększenia się wartości nieruchomości, ale przede wszystkim z popytu na lokale w tym mieście. Jak podkreślają eksperci, jest to również efekt zmiany struktury podaży. – Na łódzkim rynku mieszkaniowym dostępnych jest więcej ofert nieruchomości wybudowanych po 2002 roku – podkreśla Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Ich ceny są przeważnie wyższe od lokali

w blokach z wielkiej płyty. W przypadku Łodzi, takie budownictwo jest również droższe od kamienic.

W efekcie w ciągu minionych trzech miesięcy ceny ofertowe wzrosły tu o pięć procent.

– W porównaniu do września 2013 roku jest to średnio o 110 PLN więcej za metr kwadratowy powierzchni. Warto zauważyć, że ponad 60 procent wystawionych na sprzedaż mieszkań nie przekracza 4 000 PLN za mkw., a kolejne 30 procent mieści się w przedziale od 4 000 do 5 000 PLN – twierdzi Marta Kosińska, Szybko.pl.

Łodzianie kupują drożej

Miniony miesiąc przyniósł nieznaczny wzrost cen mieszkań nabywanych w Łodzi. – Od wiosny średnie ceny transakcyjne wzrosły tu o 244 PLN – zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Podobnie jak przed miesiącem, zawierane transakcje pokazują, że łodzianie kupują mieszkania po wyższych cenach, niż przeciętne wystawione do sprzedaży oferty. Ekspert zauważa także, że największą popularnością wśród kupujących wciąż cieszą się mieszkania w blokach z wielkiej płyty, których metraż mieści się w przedziale od 40 do 50 mkw. – Wśród sfinalizowanych w minionym miesiącu transakcji, najwięcej lokali mieściło się na Bałutach – dodaje Marcin Jańczuk, Metrohouse.

– Średnia cena oscylowała na poziomie 186 000 PLN. Październik przyniósł jednak zmianę dominujących preferencji wśród osób zainteresowanych zakupem nieruchomości. Klienci rzadziej poszukiwali mieszkań wybudowanych w ostatnich latach. Nowe budownictwo stanowi zaledwie kilka procent wszystkich transakcji.

Raty kredytów wciąż niskie

W dobrej sytuacji są osoby planujące zakup lokalu w Łodzi za kredyt, gdyż wysokość rat jest wciąż na bardzo atrakcyjnym poziomie. – Choć marże kredytów w ostatnich miesiącach rosły, to raty tych nowo udzielanych są dużo niższe niż w ubiegłym roku. Nie wynika to jedynie ze spadku stóp procentowych, ale także z tego, że zwykle mniej płacimy już za same mieszkania. Jeśli połączymy niższe oprocentowanie ze spadkiem cen nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Łodzi spadła od września 2012 r. o 330 PLN – podaje Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. Według danych z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera jest to jednak najniższa różnica w kraju. Dla porównania, największy spadek odnotowano w Warszawie – aż o 642 PLN oraz Krakowie – o 603 PLN.

Najnowsze inwestycje znajdziesz TUTAJ

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.