Legionowo chce mieć Muzeum Kolejnictwa

Legionowo chce mieć Muzeum Kolejnictwa

Władze Legionowa chciałyby mieć w swoim mieście filię Muzeum Kolejnictwa albo nawet przejąć całą instytucję. Byłoby to dobre rozwiązanie dla obiektu, który w Warszawie ma duże problemy lokalizacyjne.

Prezydent Legionowa kreśli wizję planowanej inwestycji: nowa stacja kolejowa, dworzec autobusowy, parking, centrum handlowe plus wystawa zabytkowych pociągów.

Obecnie muzeum znajduje się przy ul. Towarowej. Od 2009 r. trwa spór o dzierżawę ziemi, która należy do PKP.

Źródło: www.tvnwarszawa.pl

Photo by wassen (CC-BY)

Tagi:␣
adautor

Omnie Anna Gadzina

Absolwentka anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Szybko.pl od 2011 roku. Zajmuje się tematyką międzynarodowych rynków nieruchomości.

Jeden komentarz

  1. pracownik
    29 marca, 2012 11:19

    Drodzy mieszkańcy Legionowa i okolic. Bardzo fajnie, że wasza lokalna władza chce ozdobić nowo budowane Centrum Handlowe takimi gadżetami-rzeźbami jak parę parowozów i elementów starej techniki. Tylko w całym kraju niszczeje i koroduje na bocznicach i parowozowniach dziesiątki takich eksponatów i nie trzeba porywać się na Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. „Jak chcesz się napić piwa nie musisz kupować browaru”. Powiedzcie mieszkańcom Legionowa, radnym i władzom że roczny budżet całego Muz-kolu to 5 mln zł. To stawka żeby przeżyć od pierwszego do pierwszego, utrzymać 80 etatów znajomych marszałka. Na realną działalność a szczególnie ratowanie kompletnie zardzewiałych i skorodowanych od środka 50 jednostek taboru trzeba co najmniej 10 mln zł rocznie, a Muz-kol ma na swoim stanie jeszcze 100 jednostek taboru w agonalnym stanie rozsianych po całym kraju. Ich transport do Legionowa na specjalnych lawetach kosztowałby pewnie połowę budżetu miasta a i tak połowa rozleci się momencie w trakcie transportu. Jeśli chodzi o budynki to potrzeba 3 000 m2 powierzchni biurowo-wystawienniczej + na najcenniejsze eksponaty jakieś hale pod dachem. Koszt nowej siedziby muzeum obecny dyrektor Ruszczyc szacował w wywiadzie dla tvnwarszawa.pl na 50 – 80 mln zł. W zamian za to Legionowo dostanie ekspozycję zabytkowych mundurów kolejowych, sztandarów, miniatur kolejek i starych kartonowych biletów. Myślę, że 100 % mieszkańców ten popiera pomysł promocji Legionowa.