Co kupisz za jedno krzesełko na stadionie Narodowym

Co kupisz za jedno krzesełko na stadionie Narodowym
Możliwość komentowania Co kupisz za jedno krzesełko na stadionie Narodowym została wyłączona, 17/04/2011, przez␣, w␣E2012, inwestycje, mieszkania

Do rozpoczęcia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w Polsce i na Ukrainie pozostało już niewiele ponad 400 dni. Zegar bije coraz szybciej, a na budowach dróg i stadionów praca trwa pełną parą.
Warto się w tym miejscu zastanowić, ile dokładnie kosztują nas sportowe areny, na których odbędą się mecze europejskiego czempionatu. Zdecydowanie najdroższy jest Stadion Narodowy, który będzie kosztował ponad 1,9 mld zł. Obiekty we Wrocławiu i Gdańsku mają być o połowę tańsze, tj. odpowiednio 853 i 864 mln zł. Najtańszy będzie stadion w Poznaniu, ponieważ w tym przypadku nie trzeba było prowadzić budowy od podstaw. Mimo tego wartość prac wokół trybun boiska, na którym rozgrywa swoje mecze poznański Lech przekroczyła poziom 0,5 mld zł. Łączny koszt wszystkich czterech obiektów to ponad 4,1 mld zł. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że założone koszty jeszcze wzrosną w wyniku nieprzewidzianych, dodatkowych wydatków.
Poniżej przedstawiono zestawienie kosztów budowy stadionów w poszczególnych miastach – gospodarzach EURO 2012 oraz ich relację do średniej stawki za mkw. deweloperskiego mieszkania w I kwartale 2011r.

 

 

 

 

 

 

Najdrożej w przeliczeniu na jedno krzesełko buduje się w Warszawie – koszt jednego miejsca siedzącego na stadionie to prawie 35 tys. zł. Najtańszy pod tym względem jest Poznań, każdy kibic siedzi tam na 11,7 tys. zł. Z załączonej tabeli wynika, że cena jednego krzesełka stanowi równowartość od prawie 4 mkw. nowych lokali mieszkalnych w Warszawie do 1,7 mkw. w stolicy Wielkopolski. W związku z tym wartość 2- pokojowego lokalu mieszkalnego z rynku pierwotnego o powierzchni 50 mkw. i średniej cenie, odpowiada niecałym 13 miejscom siedzącym na Stadionie Narodowym. Dla Wrocławia i Gdańska jest to odpowiednio 17 i 16, a w wypadku Poznania mieszkanie z segmentu popularnego można zamienić na 29 „krzesełek”.

W tym miejscu zasadne wydaje się pytanie, czy w Europy stadiony są równie drogie, czy może to tylko specyfika naszego kraju? Dla porównania uważany za jeden z najnowocześniejszych i najlepiej zarządzanych stadionów piłkarskich w Europie – Veltins Arena, został zbudowany za niecałe 760 mln zł. W tym wypadku różnicę w kosztach na niekorzyść polskich obiektów można wytłumaczyć zmianami cen materiałów budowlanych. Siedziba niemieckiego klubu Schalke 04 została oddana do użytkowania jeszcze w 2001 r., kiedy kształtowały się one na niższym poziomie. Z kolei ukończona w 2005 r. monachijska Allianz Arena, na której odbywały się mecze Mistrzostw Świata w 2006 r. kosztowała około 1,3 mld zł. Trzeba zaznaczyć, że w obu wymienionych przypadkach mamy do czynienia z obiektami większymi od polskich. Przewidziana pojemność wynosi odpowiednio 61 i 69 tys. widzów. Wszelkie rekordy cenowe bije jednak na głowę stadion Wembley w Londynie, gdzie znajduje się 90 tys. miejsc siedzących. Jego całkowity koszt zamkną się niebagatelną kwotą 757 mln funtów, co odpowiada blisko 3,4 mld zł.
Polskim kibicom nie pozostaje nic innego, jak mieć nadzieje, że krajowe obiekty będą dorównywały zagranicznym odpowiednikom nie tylko pod względem cen ale również bezpieczeństwa i komfortu obserwowania sportowych zmagań.

Emmerson S.A.

 

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.