Kupić mieszkanie teraz czy poczekać?

Kupić mieszkanie teraz czy poczekać?
Możliwość komentowania Kupić mieszkanie teraz czy poczekać? została wyłączona, 09/05/2011, przez␣, w␣kredyty, mieszkaniowe, nieruchomości, porady, prawo, raporty

Kupić mieszkanie teraz czy poczekać?

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie”. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Kupić mieszkanie teraz, czy poczekać? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mieszkania będą drożeć czy też tanieć. Gdyby miały szybko tanieć, to nie powinieneś spieszyć się z kupnem (bo za rok zapłaciłbyś sporo mniej). Gdyby miały szybko drożeć, to powinieneś się pospieszyć (bo za rok zapłaciłbyś dużo więcej).

Za chwilę spróbujemy zastanowić się, czy w przyszłości ceny mieszkań będą rosnąć czy maleć. Na razie jednak popatrzmy, jak zmieniały się w przeszłości – w ciągu ostatnich kilku lat. Ceny mieszkań systematycznie i szybko rosły aż do roku 2008. Od tego roku, w którym wystąpił światowy kryzys finansowy, zaczęły lekko spadać. Uważam, że w najbliższych latach bardziej prawdopodobny jest dalszy powolny spadek cen z następujących powodów:

–        Rodzi się u nas bardzo mało dzieci. Nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Mała liczba urodzeń, oznacza nieuchronne zmniejszenie się liczby ludności.

–        Od 1 maja 2011 roku przestaną obowiązywać ograniczenia w zatrudnianiu Polaków w Niemczech i innych krajach Unii Europejskiej. Zapewne spowoduje to emigrację znacznej liczby rodaków.

Przy malejącej liczbie osób mieszkających w Polsce zmniejszy się też zapotrzebowanie na mieszkania. A jeśli spada zapotrzebowanie na jakiś towar (w tym przypadku mieszkania), to spada też jego cena. Do spadku cen mieszkań przyczynić się mogą również:

–        Kolejne kryzysy finansowe i gospodarcze. Są one szczególnie prawdopodobne w Europie, gdzie coraz więcej państw ma kłopoty z finansami publicznymi. A w czasach kryzysów ludzie rzadziej kupują najdroższe dobra trwałe (do takich należą mieszkania).

–        Wysokie ceny mieszkań w Polsce. Często są one takie same lub nawet wyższe niż w państwach Europy Zachodniej, a zarobki Polaków są przecież kilkakrotnie niższe. Ceny mieszkań są więc w Polsce za wysokie i dlatego można oczekiwać, że z czasem spadną.

Jeśli moja prognoza o powolnym spadku cen mieszkań w Polsce się sprawdzi, to nie musisz się spieszyć z kupnem mieszkania. Z drugiej strony nie ma też powodów do zwlekania z kupnem, bo jeśli spadek cen wystąpi, to będzie raczej mały i powolny.

Tagi:␣
adEstymatorfront

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.