Kto tym razem zdobędzie nagrodę im. J. B. Quadro?

Kto tym razem zdobędzie nagrodę im.  J. B. Quadro?
Możliwość komentowania Kto tym razem zdobędzie nagrodę im. J. B. Quadro? została wyłączona, 25/10/2013, przez␣, w␣architektura i design, komercyjne, lokalne, nieruchomości, Poznań

Piętnasta edycja plebiscytu na najlepszy budynek powstały w Poznaniu w 2012, zaowocowała zgłoszeniem do kapituły konkursu rekordowej liczby kandydatów. Dziewiętnaście inwestycji ubiegać się będzie o statuetkę Jana Baptysty Quadro. O tym do kogo trafi nagroda dowiemy się już 28 października.

Statueta Jana Baptysty Quadro za najlepszy budynek zrealizowany w Poznaniu 

Statuetka Jana Baptysty Quadro ustanowiona została nagrodą w 1999 roku. Przyznawana jest przez Prezydenta miasta Poznania, za najlepszą realizację architektoniczną w stolicy Wielkopolski. W środowisku architektów nagroda uznawana jest za prestiżową, gdyż statuetka Jana Baptysty Quadro jest najważniejszym wyróżnieniem dla architekta działającego twórczo i realizującego swoje dzieła w Poznaniu. – Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono łącznie dwadzieścia jeden obiektów zrealizowanych w Poznaniu. Niestety nie wszystkie budynki spełniły kryteria formalne, dlatego o nagrodę ubiegać się będzie dziewiętnaście spośród zgłoszonych inwestycji. To i tak  rekordowa ilość obiektów w piętnastoletniej historii tego konkursu – mówi przewodniczący kapituły Jacek Cenkiel z UWI Inwestycje S.A., który był inicjatorem tej nagrody. – Miasto szczególnie w ostatni latach ulega bardzo silnym przemianom. Statuetką pragniemy uhonorować obiekty wpisujące się najlepiej w architektoniczną przestrzeń Poznania. Zgłoszone kandydatury są bardzo zróżnicowane. Mamy nawet Kolejkę Górską wraz z zagospodarowaniem terenu nad Jeziorem Malta – dodaje. Wśród zgłoszonych obiektów znaleźć możemy budynki biurowe i handlowe, obiekty użyteczności publicznej, a także wielorodzinne inwestycje mieszkaniowe. Statuetka wręczona zostanie zwycięzcy 28 października. Tradycyjnie uroczystość odbędzie się w ratuszu miejskim, którego budowniczym był właśnie Jan Baptysta Quadro z Lugano.

W tym roku kandydatami do nagrody są:

  • Budynek biurowy Jet Office przy ul. Piątkowskiej 163 (pracownia INSOMIA Szymon Januszewski);
  • Budynek biurowo-handlowy Wodna 15 (EASST.com – Pracownia Projektowa Sterzyński Sucharski);
  • Przebudowa kompleksu Sali Wielkiej CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82 (TOYA Design Tomasz Wojtkowiak);
  • Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, ul. Ks. I. Posadzego 3 (TOYA Design Tomasz Wojtkowiak);
  • Budynek biurowo-mieszkalny przy ul. Wyspaińskiego 42 (ELM Projekt Studio);
  • Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii, ul Rubież 46 (Pracownia Autorska i Biuro Prawne H.J. Buszkiewicz);
  • Collegium Chemicum Novum, ul. Umultowska 89b (Pracownia Autorska i Biuro Prawne H.J. Buszkiewicz);
  • Budynek dydaktyczny AWF, ul. Królowej Jadwigi 27/39 (Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego ARPA)
  • Kolejka górska wraz z zagospodarowaniem terenu, Malta (Architekci Urszula Błochowiak, Andrzej Borowicz);
  • Malta Office Park, ul. abpa. A. Baraniaka 88 (Litoborski Marciniak Biuro Architektoniczne sp. z o.o.);
  • Kamienica Wildecka, ul. Chwiałkowskiego 8 (Insomia Szymon Januszewski);
  • Willa Urbano, ul Piątkowska 41a (De Cad Pracownia Projektowa Dariusz Mecha);
  • Park Biurowy PIXEL, ul. Grunwaldzka 182 (JEMS Architekci);
  • Andersia Business Center, Plac Andersa 3 (Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich);
  • Apartamenty Górczyńskie, ul. Górczyńska 46 (Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat);
  • Nastawnia PoC, ul. Noskowskiego – Park Wieniawskiego (Front Architects);
  • Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego, ul. Dojazd 11 (Kostka&Kurka Architekci);
  • Nowy Terminal na lotnisku Ławica,  ul. Bukowska 285 (Studio ADS);
  • I etap budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego – dworzec Poznań Główny (Bose International Planing and Architecture Marek Tryzybowicz).

 

Ubiegłorocznym laureatem konkursu był autor projektu Murawa Office Park,  Wojciech Grabianowski. Z samą nagrodą wiąże się kilka ciekawostek. Najwięcej, bo aż trzy statuetki w historii konkursu trafiły do Studia ADS należącego do Piotra Barełkowskiego i Przemysława Borkowicza. To właśnie w ich pracowni powstały projekty Pawilonu nr 8 MTP, terminalu pasażerskiego Poznańskiego Portu Lotniczego Ławica oraz Starego Browaru. Trzy spośród dotychczas wyróżniony obiektów, stanowiły budynki uniwersyteckie sfinansowane ze środków Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wśród nich Collegium Iuridicum Novum (Pracownia Architektoniczna 1997), Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu (projektu Jacka Bułata) oraz projekt Kampusu na Morasku (autorstwa Jerzego Gurawskiego).

Omnie Michał

Absolwent politologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza o specjalnościach marketing polityczny oraz dziennikarstwo. Ponadto studiował na Wydziale Politologii Uniwersytetu Warszawskiego i Universidade Nove de Lisboa w Portugalii. Zajmuje się tematyką deweloperską i materiałów budowlanych