Krakowski rynek pierwotny – drugie życie Nowej Huty?

Krakowski rynek pierwotny – drugie życie Nowej Huty?
Możliwość komentowania Krakowski rynek pierwotny – drugie życie Nowej Huty? została wyłączona, 20/10/2011, przez␣, w␣Kraków, małopolskie, miasta, mieszkania, mieszkaniowe

Jak można przeczytać w raporcie „Pierwotny rynek mieszkaniowy Krakowa. III kwartał 2011 r.” opracowanym przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. w minionym kwartale na tutejszym rynku mieszkaniowym pojawiło się 13 nowych inwestycji, oferujących łącznie około tysiąca mieszkań.

Po mimo dopływu nowej oferty na tym poziomie w okresie od lipca do września odnotowano spadek podaży lokali deweloperskich w grodzie Kraka w porównaniu z II kwartałem. Obecnie osoby poszukujące nowego lokum mogą wybrać jedno z 8,0 tys. mieszkań podczas, gdy trzy miesiące wcześniej mieli do wyboru 8,1 tys. lokali. Mamy, więc do czynienia z przełamaniem obserwowanego od pięciu kwartałów trendu systematycznego wzrostu liczby dostępnych mieszkań w Krakowie. Na tej podstawie można stwierdzić, że deweloperzy działający na terenie stolicy Małopolski obserwując wysyp nowych inwestycji w I połowie 2011 r., obecnie nieco zwolnili tempo wprowadzania nowych projektów. Wprawdzie na rynek wchodzą kolejne inwestycje, jednak termin ich rozpoczęcia często bywa opóźniany w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi, a same projekty, jeśli tylko jest taka możliwość, są bardziej etapowane.

Lokalizacja inwestycji deweloperskich wprowadzonych do oferty w III kwartale 2011 r. w Krakowie (Źródło: Raport „Pierwotny rynek mieszkaniowy Krakowa. III kwartał 2011 r.”, Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.)

Co ciekawe w ciągu ostatnich trzech miesięcy oferta mieszkań z pierwszej ręki zwiększyła się tylko na terenie dawnej dużej dzielnicy Nowa Huta. Zaskakiwać może również sam przyrost podaży – wzrosła ona tam o więcej niż połowę, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że rejon ten do tej pory nie cieszył się największym zainteresowaniem deweloperów. Za taki rozwój wypadków odpowiadają przede wszystkim coraz modniejsze Czyżyny. Wydaje się, że w chwili obecnej, gdy dla kupujących w pierwszym rzędzie liczy się niska cena obszary, które wchodziły w skład dawnej Nowej Huty mogą zwracać uwagę deweloperów, jako potencjalne tereny pod nowe tanie inwestycje.

Jeżeli chodzi o poziom sprzedaży, to najlepszym wynikiem już drugi kwartał z rzędu może pochwalić się Prądnik Czerwony. W okresie od stycznia do marca trafiła tam do sprzedaży pokaźna liczba lokali mieszkalnych z pierwszej ręki, co obecnie przekłada się na dużą liczbę mieszkań, które znalazły nowych właścicieli właśnie w tym rejonie miasta.

Materiał został opracowany na podstawie wybranych fragmentów raportu „Pierwotny rynek mieszkaniowy Krakowa. III kwartał 2011 r.” opracowanego przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. Szczegółowa analiza, w tym analiza poziomu sprzedaży, dostępna w pełnej wersji wymienionego raportu.

Kontakt: [email protected]

Emmerson S.A.

Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.