Kompleksowe osiedle
Osiedlowy salon fryzjerski, apteka, piekarnia, salon prasowy… któż z nas wyobraża sobie funkcjonowanie bez podobnych obiektów w najbliższym sąsiedztwie? Rozwinięta infrastruktura na osiedlach znacznie zwiększa atrakcyjność samej inwestycji i podnosi komfort życia mieszkańców.
Lokale usługowo-handlowe na stałe wpisały się krajobraz osiedli i budynków wielorodzinnych. Nie bez przyczyny. Mieszkańcy cenią sobie poręczność, wygodę i przede wszystkim – czas. Zdają sobie z tego sprawę deweloperzy i dbają o to, by w najbliższej okolicy ich inwestycji niczego nie brakowało. – Osiedle Wschodnia zlokalizowane jest w miejscu określanym jako Nowe Centrum Lubonia. Sieć handlowo-usługowa pozostawia w tej lokalizacji wiele do życzenia. Aby umożliwić mieszkańcom dostęp do podstawowych usług czy niezbędnych obiektów handlowych, postanowiliśmy przeznaczyć parter i piętro drugiego z budynków wielorodzinnych na 6 lokali usługowych o różnym charakterze. Wielkość lokali będzie się mieściła w granicach od 88 do 400 mkw. – mówi Mariusz Urbanek, dyrektor ds. handlowych firmy Immo Invest.
Komfort życia na małej przestrzeni
Deweloperzy mają świadomość, że na komfort życia składa się wiele czynników. To nie tylko wysoki standard mieszkań, ale także rozwinięta sieć handlowo-usługowa w okolicy. – Większość z nas lubi poruszać się po małej przestrzeni, jeśli chodzi o konieczność załatwienia codziennych spraw. Dlatego sytuacją idealną jest, kiedy mamy w odległości kilku kroków pralnię, zakład szewski czy filię bankową – przekonuje M. Urbanek. Podobnym tropem idą inne firmy, starające się uatrakcyjnić inwestycję i maksymalnie ułatwić życie swoim klientom. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, planują rozwój takich usług, których brakuje w okolicy. W ukończonej właśnie inwestycji w podpoznańskim Swarzędzu, firma Kalbud Deweloper udostępniła na parterze lokale handlowo-usługowe o powierzchni od 66 do 780 mkw. Część z nich jest już zarezerwowana m. in. pod aptekę czy sklep rybny. – Nasz budynek to ostatnia taka działka inwestycyjna w centrum Swarzędza. Dzięki temu nasi klienci będą mieli dostęp do pełnej, okolicznej infrastruktury. Niemniej dbając o komfort naszych mieszkańców, przygotowaliśmy sporą powierzchnię handlową, aby wszystko było w zasięgu ręki – mówi Adrianna Ćwik z firmy Kalbud Deweloper. – Usytuowanie inwestycji w samym centrum miasta powoduje, że nasze punkty usługowe cieszą się sporym zainteresowaniem – dodaje A. Ćwik.
Obustronna korzyść
Rozwój osiedli budynków wielorodzinnych jest także nie lada gratką dla właścicieli firm usługowych. Wybór miejsca na zakład fryzjerski jest zawsze pewnym ryzykiem, jednak dzięki nowo powstającym ośrodkom, można znaleźć niszę na rynku. Na atrakcyjność takich lokalizacji wpływa niemal gwarantowane zainteresowanie mieszkańców daną usługą, a więc stały dopływ środków i popyt. Natomiast w miarę stabilna grupa odbiorców, to przepis na sukces w wielu branżach. Dlatego zainteresowanie wynajmem lub kupnem takich powierzchni jest zawsze duże. – Obecnie z każdym dniem, który przybliża nas do zakończenia inwestycji, coraz większe jest zainteresowanie naszymi lokalami handlowymi. Ich łączna powierzchnia stanowić będzie prawie 1700 metrów kwadratowych.Posiadamy lokale handlowe od 44 do 300 mkw., z możliwością łączenia nawet do powierzchni prawie 1000 mkw. Nasze punkty usługowe są usytuowane w bardzo dobrej lokalizacji, bezpośrednio przy przystanku tramwajowym, na którym wysiada większość mieszkańców osiedla Polanka w Poznaniu. Dlatego nasze lokale są bardzo atrakcyjne ze względu na położenie – mówi Tomasz Wnuk, dyrektor generalny Malta Fountain.
Osiedlowe lokale usługowo-handlowe wiążą się z obustronną korzyścią. Klient zadowolony jest z dostępności i wygody, właściciel lokalu zaś cieszy się popytem i bezkonkurencyjnością. Dla deweloperów lokale handlowo-usługowe to dobry pomysł na zagospodarowanie dość kłopotliwej przestrzeni na parterze, która z oczywistych względów nie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych mieszkańców. Zarówno deweloperzy, jak i same firmy usługowe pamiętają o tej prawidłowości.
W debacie wzięła udział grupa tych samych osób, które od początku agitują mieszkańców Brodwina przeciwko inwestycji, rozpowszechniając niesprawdzone informacje. Nie dano nam szansy na zaprezentowanie naszych zamierzeń, omówienie makiety i przedstawienie materiałów multimedialnych. Dało się odczuć, że prowadzący debatę nie panuje nas sytuacją. Co więcej – prowadził ją w sposób zdecydowanie stronniczy. Osoby z sali o głosie odmiennym niż przeciwnicy były zagłuszane i zastraszane.
Pod Przyjaznym Adresem to osiedle liczące 140 mieszkań o funkcjonalnych układach i zróżnicowanych powierzchniach od 30 do 104 m². Do każdego z mieszkań przyporządkowane są balkony lub przestronne tarasy (do 38 m²), do tych zlokalizowanych na parterze także zielone ogródki o pow. od 33 do 120 m². Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnia całodobowa ochrona Osiedla. Wszystkie mieszkania wyposażone zostały ponadto w wysokiej klasy drzwi antywłamaniowe, a mieszkania na parterze dodatkowo w rolety zewnętrzne. Dla wygody Mieszkańców, na kondygnacji parterowej znajdować się będą lokale usługowe.Usytuowanie Osiedla zapewni dogodną komunikację z centrum miasta oraz pozwoli na szybki dojazd do węzła bielańskiego. W pobliżu inwestycji znajdują się przystanki linii tramwajowej nr 17 oraz autobusów D, 133 i 126. Spokój zapewnia kameralna zabudowa w sąsiedztwie oraz bliskość parku i rozległych terenów spacerowych. W niedalekiej odległości znajdują się również tereny rekreacyjne, takie jak: Tor Wyścigów Konnych, korty tenisowe oraz baseny i boiska sportowe.