Kawalerki – zawsze w cenie

Kawalerki – zawsze w cenie
Możliwość komentowania Kawalerki – zawsze w cenie została wyłączona, 15/06/2011, przez␣, w␣miasta, mieszkania, mieszkaniowe

Mieszkania jednopokojowe ze względu na cenę zawsze były przedmiotem szczególnego zainteresowania nabywców. Podczas boomu na rynku nieruchomości ustąpiły nieco miejsca mieszkaniom dwu i trzypokojowym, ale sprzedaż takiego mieszkania nie sprawiała w zasadzie większych problemów, tym bardziej, że deweloperzy nastawiając się na budowanie coraz większych mieszkań rzadziej oferowali najmniejsze metraże. Nabywcom pozostawał głównie rynek wtórny, a tam kawalerki stały się towarem deficytowym i przy dobrym, funkcjonalnym rozkładzie (np. jasna kuchnia z oddzielnym wejściem) były poszukiwanym towarem. Analiza ofert i transakcji w wybranych miastach pozwala stwierdzić, że nie inaczej jest i teraz.

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera

Udział transakcji sprzedaży mieszkań jednopokojowych w badanym okresie wynosi od 9 proc. wszystkich analizowanych przez nas umów sprzedaży w Poznaniu do 20 proc. Krakowie i Łodzi, gdzie cieszą się największą popularnością wśród nabywców. Oprócz Poznania, w każdym z analizowanych miast odsetek transakcji sprzedaży mieszkań jednopokojowych był wyższy niż procentowy udział takich mieszkań w ofercie rynkowej.

W porównaniu do oferty rynkowej, najwyższe zapotrzebowanie na kawalerki odnotowaliśmy w Gdyni i Łodzi. W Gdyni zaledwie 9 proc. wszystkich ofert na rynku wtórnym stanowiły mieszkania jednopokojowe, a odsetek sprzedaży takich mieszkań osiągnął poziom 15 proc. Natomiast w Łodzi przy 15-proc. udziale kawalerek w ofercie, takie mieszkania pojawiały się w co piątej transakcji.

Najtaniej za m kw. kawalerki mogliśmy zapłacić w Łodzi, gdzie w niektórych transakcjach cena m kw. nie osiągnęła nawet 3000 zł. Poniżej ceny 5000 zł za m kw. transakcje przeprowadzono w Krakowie, Poznaniu i Gdyni. W Warszawie pojawiały się umowy sprzedaży, gdzie cena za m kw. przekraczała 10 tys. zł. Tego typu transakcje należały jednak do rzadkości.

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera

Omnie Marcin Jańczuk

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej i Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami. 10 lat doświadczenia w branży nieruchomości (m.in. pośrednictwo, wyceny i analizy nieruchomości). Dyrektor w Metrohouse S.A. Współautor Raportu Polski Rynek Nieruchomości. Stały współpracownik mediów, bloger: mieszkaniowy.bblog.pl oraz okiemmetrohouse.wordpress.com.