Kamienica – ciekawy pomysł na inwestycję

Kamienica – ciekawy pomysł na inwestycję
Możliwość komentowania Kamienica – ciekawy pomysł na inwestycję została wyłączona, 07/09/2011, przez␣, w␣finanse, nieruchomości

Obecnie kamienice to już nie tylko wyjątkowe budynki, zachwycające niebanalną architekturą oraz niekiedy swoją własną historią. Dzisiaj takie obiekty usytuowane w największych miastach, odpowiadają już za swego rodzaju segment rynku nieruchomości inwestycyjnych.

Zabudowę kilkupiętrowymi kamienicami można znaleźć w większości centralnych rejonów zarówno większych, jak i mniejszych polskich miast. Najwięcej takich nieruchomości można spotkać w głównych ośrodkach miejskich naszego kraju Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu czy Gdańsku, które charakteryzują się sporą liczbą przedwojennych, a często jeszcze dużo starszych budynków. Do zalet kamienic należą przede wszystkim lokalizacja – zazwyczaj w samym centrum oraz niewątpliwie wspomniane walory zarówno historyczne, jak i architektoniczne. Tego rodzaju obiekty ze względu na wyjątkowe położenie najczęściej nie są już zamieszkałe przez swoich właścicieli, lecz są raczej wykorzystywane do prowadzenia biznesu. Oczywiście dotyczy to głównie największych miejscowości oraz tych mniejszych, które potrafią skutecznie przyciągać turystów. W takim wypadku kamienice stanowią dobre miejsce na restaurację, czy niewielki, stylowy hotel. Z kolei w nieruchomościach położonych blisko centrum, ale nie przy głównym deptaku parter jest często wykorzystywany na przykład na prowadzenie sklepu, natomiast pozostałe kondygnacje są zwykle wynajmowane głównie zagranicznym turystom, którzy dzięki temu mogą na własnej skórze poczuć otaczającą ich historię. Warto również dodać, że usytuowane trochę na uboczu, odnowione kamienice coraz częściej są tak przekształcane, aby zaoferować powierzchnię biurową. Taka siedziba może stanowić dobre rozwiązanie dla małych i średniej wielkości firm, zdecydowanie podnosząc ich prestiż.

Ciekawym pomysłem na inwestycję może być wystawiona na sprzedaż kamienica położona na Starym Rynku, w samym sercu Poznania. Ten trzy piętrowy budynek o łącznej powierzchni 130 mkw. został wzniesiony w 1535 r. Z kolei w Krakowie dobrym przykładem może być jedna z kamienic zlokalizowana w najbliższym sąsiedztwie Wawelu, na ulicy Straszewskiego. W tym wypadku metraż przekracza już tysiąc mkw., przy cenie za jednostkę powierzchni znajdującej się poniżej 7 tys. zł.

Trzeba jednak zaznaczyć, że w naszym kraju ten rodzaj inwestowania w nieruchomości jest w pewnym stopniu ograniczony przez nieuregulowaną sytuację prawną wielu kamienic, która skutecznie odstrasza potencjalnych inwestorów od zakupu nieruchomości. Poza tym w przypadku dużej grupy takich budynków remont, czy przebudowa musi być poprzedzona zgodą konserwatora zabytków. Taka sytuacja sprawia, że wiele kamienic niszczeje, przez lata nie mogąc doczekać się renowacji. Kiepski stan techniczny tego rodzaju zabudowy oznacza, że potencjalny inwestor do ceny zakupu musi bardzo często doliczyć jeszcze koszty remontu.

 

Emmerson S.A.

Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.