Sposób na błyskawiczną sprzedaż nieruchomości

Sposób na błyskawiczną sprzedaż nieruchomości
Możliwość komentowania Sposób na błyskawiczną sprzedaż nieruchomości została wyłączona, 20/07/2011, przez␣, w␣apartamenty, biurowe, domy, działki, finanse, grunty, komercyjne, Kraków, magazynowe, małopolskie, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, porady, przemyslowe, sprzedaż

Stanęliśmy na finansowym rozdrożu. Potrzebujemy natychmiast większej gotówki i zamierzamy w tym celu sprzedać nieruchomość. Sprzedaż może potrwać nawet kilka miesięcy, ale my nie mamy czasu na oczekiwanie na potencjalnych nabywców. Tego typu problem, chociaż w tym wypadku hipotetyczny,  może dotyczyć każdego. Warto wiedzieć, że jest wyjście z takiej sytuacji.

Na rynku od pewnego czasu funkcjonuje usługa natychmiastowego wykupu nieruchomości za gotówkę. Oferują ją firmy zajmujące się obsługą rynku nieruchomości, przede wszystkim duże agencje pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. W zamian za atrakcyjną cenę nieruchomości (trochę niższą od rynkowej), gwarantują błyskawiczną realizację transakcji oraz maksymalnie w ciągu kilku dni przelew na nasze konto całej ceny sprzedaży nieruchomości.

Kiedy warto skorzystać z usługi natychmiastowego wykupu nieruchomości?

Każdy, kto kiedykolwiek sprzedawał nieruchomość wie, że aby znaleźć chętnego na jej zakup potrzebny jest przede wszystkim czas. Zwykle wygląda to w następujący sposób. Zgłaszamy ofertę do biura nieruchomości, które przygotowuje ofertę sprzedaży, a następnie ją reklamuje, publikując ogłoszenia w mediach, wieszając bannery reklamowe oraz oferując nieruchomość swoim klientom. Jeśli cena nieruchomości jest dostosowana do realiów rynkowych, z czasem zaczynają pojawiać się pierwsi zainteresowani. Pytają o szczegóły dotyczące oferty, niektórzy chcą od razu obejrzeć nieruchomość. Jeśli prezentacja nieruchomości przekona któregoś z zainteresowanych, przychodzi czas na negocjacje warunków transakcji. Jeśli i te przebiegną pomyślnie, pozostaje skompletowanie dokumentów i wizyta u notariusza. Często jednak transakcja jest opóźniona w czasie z uwagi na konieczność uzyskania kredytu przez stronę kupującą.

Od zgłoszenia oferty do biura nieruchomości do transakcji może minąć kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Prawdopodobieństwo znalezienia nabywcy „od ręki” przy obecnej sytuacji na rynku jest małe. Oczywiście wszystko zależy od ceny ofertowej nieruchomości, jeśli jednak ta jest zbyt niska, może być dla wielu potencjalnych kupujących podejrzana i wcale nie musi oznaczać szybkiej sprzedaży. Jeśli bardzo spieszymy się ze sprzedażą, oczekiwanie może być bardzo stresujące. Nigdy bowiem nie wiemy kiedy zjawi się osoba skłonna kupić naszą nieruchomość. Ponadto, jeśli środki uzyskane ze sprzedaży zamierzamy przeznaczyć na spłatę pilnych zobowiązań, długa sprzedaż może spowodować straty w postaci konieczności zapłacenia odsetek.

– Oprócz osób, które pilnie potrzebują środków finansowych na spłatę swoich zobowiązań, zgłaszają się do nas osoby emigrujące zagranicę lub w inny rejon Polski, dla których opóźnienie wyjazdu z powodu sprzedaży nieruchomości nie wchodzi w grę – mówi Piotr Sumara, Prezes Zarządu PÓŁNOC Nieruchomości S.A., firmy która jest liderem w świadczeniu usług natychmiastowego wykupu nieruchomości w Małopolsce. – Zdarzają się również przypadki, że zainteresowani sprzedażą nieruchomości chcą szybko „odmrozić” kapitał, ponieważ trafiła im się nowa, świetna okazja inwestycyjna. – dodaje Piotr Sumara.

Podsumowując, na pewno warto rozważyć ten system sprzedaży nieruchomości, jeśli goni nas czas i długie oczekiwanie na znalezienie nabywcy mogłoby narazić nas na straty finansowe.

Procedura wykupu nieruchomości krok po kroku

Procedura wykupu nieruchomości w różnych firmach wygląda w różny sposób. Na pewno jednak wszędzie konieczna będzie wycena nieruchomości w celu określenia jej wartości rynkowej, czyli ceny, która byłaby najbardziej prawdopodobna do osiągnięcia, jeśli nieruchomość oferowalibyśmy na wolnym rynku.

– Procedura wykupu nieruchomości przez Dział Inwestycji PÓŁNOC Nieruchomości S.A. rozpoczyna się z chwilą zgłoszenia do nas nieruchomości przez osobę zainteresowaną jej sprzedażą. Zgłoszenia można dokonać telefonicznie, ale również za pośrednictwem poczty elektronicznej lub formularza umieszczonego na stronie internetowej. Następnie odbywa się spotkanie właściciela nieruchomości z naszym brokerem w celu sprawdzenia dokumentacji nieruchomości, uzgodnienia szczegółowych warunków transakcji oraz dokonania wyceny. Po spotkaniu składana jest przez nas konkretna oferta wykupu – wyjaśnia Piotr Sumara. – Jeśli sprzedający przystanie na zaproponowane warunki, pozostaje jedynie umówienie terminu w notariacie, zawarcie umowy oraz wypłacenie pieniędzy sprzedającemu i wydanie nieruchomości. Całość transakcji może się zamknąć w czasie kilku dni – dodaje Sumara.

Sprzedasz nie tylko mieszkanie

Natychmiastowy wykup nieruchomości nie ogranicza się jedynie do najbardziej płynnych nieruchomości, czyli niewielkich mieszkań. Przedmiotem tego typu transakcji są również domy, działki budowlane oraz nieruchomości komercyjne. Każda firma trudniąca się wykupem ma oczywiście swoje preferencje i niektóre nieruchomości skupuje chętniej od innych.

– W obszarze naszego zainteresowania są przede wszystkim mieszkania i nieruchomości komercyjne zlokalizowane w Krakowie (z uwagi na lokalizację naszej firmy), ale w grę wchodzą również działki i domy położone w gminach ościennych. Każdą propozycję chętnie rozważymy, nawet jeśli mieszkanie nadaje się do remontu lub hipoteka nieruchomości jest obciążona – tłumaczy Piotr Sumara.
– Warto pamiętać, że wycena, wizyta brokera jak i cała transakcja odkupu nieruchomości jest całkowicie bezpłatna. Sprzedający dostaje „na rękę” kwotę, która została uzgodniona jako cena za nieruchomość. W porównaniu do innych podobnie działających firm, Dział Inwestycji Północ Nieruchomości nie pobiera żadnych opłat nawet w przypadku gdy po wizycie brokera i wycenie nieruchomości nie dojdzie do transakcji – dodaje Sumara.

Kilka słów o cenie

Podstawową korzyścią dla firm trudniących się skupem nieruchomości jest możliwość uzyskania atrakcyjnej ceny zakupu, a tym samym zarobienia na późniejszej sprzedaży nieruchomości. Sprzedający nie otrzymuje ceny równej aktualnej wartości rynkowej przedmiotu sprzedaży. Cena jest zawsze pomniejszona o odpowiedniej wysokości dyskonto.

– Cena, którą można uzyskać za nieruchomość mieszkaniową wykupioną przez Dział Inwestycji PÓŁNOC Nieruchomości S.A. mieści się zwykle w przedziale 75-80% ceny rynkowej określonej podczas wyceny. W przypadku nieruchomości komercyjnych, ze względu na ich specyficzny charakter, ceny są ustalane indywidualnie – wyjaśnia Prezes Sumara.

Pomimo faktu, że korzystając z usługi natychmiastowego wykupu nieruchomości za gotówkę, otrzymamy cenę niższą od wartości rynkowej nieruchomości, w wielu przypadkach warto rozważyć ten model sprzedaży. Należy pamiętać, że określona podczas wyceny wartość rynkowa nieruchomości jest wartością czysto hipotetyczną. Nigdy nie dowiemy się za ile będziemy w stanie sprzedać nieruchomość i w jak długim czasie, jeśli nie zaoferujemy jej na rynku. Jednak w sytuacji gdy goni nas czas, skorzystanie z usługi natychmiastowego wykupu nieruchomości za gotówkę może być jedynym rozsądnym rozwiązaniem

Wojciech Porębski
Dział Analiz Rynku Nieruchomości – PÓŁNOC Nieruchomości S.A.
[email protected]

Tagi:␣
front

Omnie Andrzej Jakliński

Dyrektor ds. rozwoju sieci i marketingu Od 20 lat związany ze sprzedażą usług i pracą z ludźmi. Podczas swojej pracy zawodowej przeszedł wszystkie szczeble kariery od sprzedawcy do managera. W przeszłości związany z takimi firmami jak Mix Electronics, ING Usługi Finansowe, TU Warta S.A. W PÓŁNOC Nieruchomości do jego obowiązków należy zarządzanie działem rozwoju sieci i marketingu, administracja i rozwój sieci franczyzowej, promocja i reprezentacja marki. Buduje sieć biur nieruchomości w oparciu o partnerskie relacje i wysokie standardy działania. Zawodowo specjalizuje się w negocjacjach handlowych oraz zarządzaniu zespołami sprzedażowymi. Jako kierunek rozwoju branży nieruchomości wskazuje na konsolidacje rynku. Prywatnie jest wielkim entuzjastą nowych technologii i praktycznych ich zastosowań. Wolny czas spędza z rodziną i uprawiając gry zespołowe.