Jaki wynajem mieszkania opłaca się bardziej?

Jaki wynajem mieszkania opłaca się bardziej?
Możliwość komentowania Jaki wynajem mieszkania opłaca się bardziej? została wyłączona, 09/11/2015, przez␣, w␣finanse, Headline, Małe M, mieszkania, mieszkaniowe, porady, prawo, wynajem

Wielu właścicieli, którzy chcą wynająć mieszkania zastanawia się, co jest dla nich korzystniejsze: wynajem mieszkania legalny czy na czarno. Gazeta Prawna wyjaśnia, dlaczego pierwszy sposób jest wiele bardziej korzystny.

Zawsze warto podpisywać umowę na czas określony i ustalić dokładnie czas wypowiedzenia. Warto o tym pamiętać, aby zabezpieczyć swoje interesy. Warto również wcześniej sprawdzić, czy nasz potencjalny najemca jest wypłacalny: można poprosić o pokazanie dowodu osobistego oraz zaświadczenia o wysokości zarobków.

Osoba fizyczna może na dwa sposoby rozliczać się w Urzędzie Skarbowym: ryczałtowe rozliczenie dochodu (8,5%) lub na ogólnych zasadach (18% i 32%). W przypadku ryczałtu od przychodu nie można odliczyć żadnych kosztów, np. remontowych. Natomiast rozliczając się na ogólnych zasadach można pomniejszyć dochód o koszty poniesione na remont, wyposażenie mieszkania trzeba jednak prowadzić listę przychodów i kosztów.

Wynajem mieszkania „na czarno” zawsze niesie za sobą ryzyko. Urząd Skarbowy może ukarać właściciela na dwa sposoby: nakładając karę grzywny bądź nakładając karę pozbawienia wolności.

Źródło: gazetaprawna.pl

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.