Jak zmniejszyć rachunki za wodę?

Jak zmniejszyć rachunki za wodę?
Możliwość komentowania Jak zmniejszyć rachunki za wodę? została wyłączona, 21/12/2012, przez␣, w␣ceny, domy, mieszkania, mieszkaniowe

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia , a po nich niestety uderza nas konsumencki kac finansowy. W związku z tym warto zaoszczędzić kilka dodatkowych złotówek. Dziś zamieszczamy parę propozycji jak w łatwy sposób zmniejszyć rachunki  za wodę.

Statystyczna czteroosobowa rodzina Kowalskich wydaje miesięcznie na utrzymanie nieruchomości około 890 zł. 50 zł z tej kwoty przypada na wodę, a 40 zł na kanalizację. Żyjąc w bloku, przeważnie w cenie wody ma się też wliczony koszt jej ogrzania oraz odprowadzenia przez kanalizację. W przypadku domów jednorodzinnych niepodłączonych do kanalizacji, uwzględnić trzeba natomiast koszt opróżnienia szamba. W Warszawie, w której wciąż wiele obszarów jest nieskanalizowanych, opłaty za jednorazowe opróżnienie zaczynają się od około 200 zł (szambo o pojemności 10 m³).

Najbanalniejsze wydaje się zakręcenie kranu podczas mycia zębów lub golenia. Jeśli w ten sposób uda się ograniczyć używanie kranu przez domowników w sumie o 10 minut dziennie, to oznacza to zużycie nawet o 100 litrów wody mniej. Przez kran wypłynie dzięki temu o od 297 (woda zimna) do nawet 669 zł mniej (woda ciepła) w ciągu roku. Nie należy też traktować toalety jak śmietnika. Pozbycie się chusteczki czy owada w łazience wymaga za każdym razem zużycia przynajmniej kilku litrów wody.

Kolejnym sposobem na oszczędności jest zamiana kąpieli w wannie na prysznic. Przy kąpieli zużywa się 200 – 250 litrów wody. Aby wziąć prysznic wystarczy 50 litrów wody. Wybierając więc jednorazowo prysznic zamiast kąpieli można zaoszczędzić około 2,5 zł. Robiąc tak codziennie można zaoszczędzić nawet ok. 900 zł rocznie.

W poszukiwaniu kolejnych oszczędności można zastanowić się nad zainwestowaniem w nowoczesną pralkę i zmywarkę. Co ciekawe stare pralki na cały cykl zużywały nawet około 100 litrów wody. Nowoczesne urządzenia zużywają nawet poniżej 40 litrów. W przypadku nowoczesnych zmywarek zużycie wody może wynieść zaledwie kilka litrów, choć standard to około 10 – 15 litrów. Alternatywą jest zmywanie ręczne, które według różnych szacunków może wymagać nawet kilka razy więcej wody niż jeden cykl w zmywarce.

Źródło:

https://www.pb.pl/

Tagi:␣
adautor

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.