Jak szukać mieszkaniowych okazji?

Jak szukać mieszkaniowych okazji?
Możliwość komentowania Jak szukać mieszkaniowych okazji? została wyłączona, 10/05/2012, przez␣, w␣mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości

Od początku 2010 r. do końca marca bieżącego roku średnie ceny mieszkań deweloperskich w Warszawie zanotowały spadek o 8,9%. W Krakowie i Wrocławiu obniżka wyniosła odpowiednio 11,2% oraz 13,4%.

Spadkowy trend cen nowych lokali mieszkalnych może cieszyć przede wszystkim osoby zainteresowane kupnem nowego M. Należy jednak zaznaczyć, że aby znaleźć prawdziwą cenową okazję należy ograniczyć poszukiwania do pewnego rodzaju projektów.

Szukając taniego lokum w pierwszej kolejności warto sprawdzić już ukończone inwestycje. Częstą praktyką wśród deweloperów jest oferowanie niższej ceny za ostatnie wolne lokale w już gotowych projektach. Trzeba jednak podkreślić, że ostatnie niesprzedane mieszkania to zazwyczaj te, które zostały wcześniej odrzucone przez innych klientów. Mogą, więc być one mniej atrakcyjne – charakteryzować się gorszym rozkładem lub choćby niekorzystnym widokiem z okna.

Warto również zwrócić uwagę na najnowsze projekty, znajdujące w początkowej fazie realizacji lub nawet na etapie przysłowiowej dziury w ziemi. Na wczesnym etapie realizacji inwestycji deweloperzy są zwykle bardziej skłonni do oferowania promocji oraz obniżek w trakcie negocjacji. Taka strategia firmy realizującej inwestycję zazwyczaj dotyczy jedynie pierwszych osób, które zdecydują się na zakup lokalu mieszkalnego. Opisana sytuacja wynika między innymi z wymogów instytucji finansowych. Należy zaznaczyć, że w chwili obecnej banki nie są tak liberalne w udzielaniu kredytów inwestycyjnych, jak przed kryzysem. Wobec tego przed przyznaniem finansowania na nowy projekt oczekują, że przynajmniej część nieistniejących jeszcze mieszkań będzie miała już nowych właścicieli. Ponadto sprzedaż części lokali jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty stanowi swego rodzaju reklamę – deweloper staje się bardziej wiarygodny w oczach kolejnych nabywców. Z drugiej jednak strony taki zakup wiąże się z pewnym ryzykiem. Na papierze trudniej jest zauważyć ewentualne wady mieszkania. Poza tym decyzja o zakupie we wczesnym stadium realizacji oznacza dłuższy czas oczekiwania na oddanie lokalu, na co nie wszyscy mogą sobie pozwolić.

Dobrym pomysłem na okazyjny zakup nowego M może być skorzystanie z coraz bardziej popularnej formuły internetowych zakupów grupowych. Wykorzystują one zasadę zgodnie, z którą kupując hurtowo można wynegocjować niższe ceny. Trzeba jednak zaznaczyć, że przy tak skomplikowanych transakcjach, jakie mają miejsce na rynku nieruchomości dobrze jest wybrać witryny stworzone przez firmy posiadające odpowiednie doświadczenie w branży. Gdyż w tym wypadku oprócz samej ceny, spore znaczenie ma jeszcze wsparcie profesjonalnego doradcy, który pomoże w załatwieniu wszelkich formalności.

Emmerson S.A.

Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.