Jak dobierać kolory do swojego wnętrza?

Jak dobierać kolory do swojego wnętrza?
Możliwość komentowania Jak dobierać kolory do swojego wnętrza? została wyłączona, 15/07/2011, przez␣, w␣mieszkaniowe, porady

W pracy projektowej pytamy klientów o ulubione kolory dopiero na końcu wywiadu, klienci chcąc znać postępy w pracy najczęściej pytają „a jakie będą kolory?”.  Skąd taka różnica – czy to znaczy, że projektanci ignorują nasze potrzeby? Powód jest dokładnie odmienny.

Projektanci wiedzą jak ważne jest dopasowanie odpowiednich barw do swojego klienta, a Ci często błędnie sugerują się swoją garderobą i tym jakie barwy podkreślają ich osobiste walory. Zapominają jednak o tym, że to co mamy na sobie widzą inni, my rzadko. Jednak w ścianę za telewizorem, w szafki kuchenne lub w dużą garderobianą szafę właśnie wpatrujemy się każdego dnia. Długie godziny spędzone przy biurku lub przy gotowaniu mogą nam uprzyjemnić lub wręcz zepsuć otaczające nas barwy.

Każde pomieszczenie charakteryzuje się innymi czynnościami jakie w nim wykonujemy. Salon jest miejscem relaksu i odpoczynku, więc krzykliwe kolory większości będą przeszkadzać. Są jednak osoby, które są bardzo powolne i szybko tracą energię. Im właśnie taki kolor może nie przeszkadzać, wręcz przeciwnie powoduję mniejszą senność np. podczas czytania książki czy oglądania TV. Jak więc widać projektant może to zaproponować dopiero poznając swojego klienta – czyli z pewnością nie na pierwszym spotkaniu.

Kuchnia też ma swoje wymogi. Osoby lubiące delektować się przygotowywaniem potraw lub w przypadku kuchni z funkcją jadalni napewno powinny dbać o barwy wpływające na wzmocnienie naszych odczuć smakowych jak czerwień, brąz lub pomarańcz. Nie muszą to być podstawowe kolory, a np. dodatki na neutralnym. Kolor zabudowy jednak nie powinien być w bardzo zimnym kolorze jak np. niebieski, a raczej neutralnym jak biel czy beż.

Zrób sobie mały test i spróbuj jak Ty reagujesz na kolor podczas jedzenia, np. wybierając lokal o podanych kolorystykach. Tą cechę naszego mózgu często wykorzystuje się właśnie przy projektowaniu wnętrz użytkowych.

Warto jeszcze wspomnieć o miejscu do pracy czy nauki. Jeśli nasze dziecko jest np. nadpobudliwe i ma problemy z koncentracją to modne wśród nastolatków barwy jak mocny pomarańcz, żółć czy
czerwień tylko bardziej go rozproszy. Podobnie jak wzorzysta tapeta czy duża ilość plakatów. W przypadku urządzania pokoju gdzie musimy zachować wszystkie funkcje jak praca, odpoczynek, zabawa, powinniśmy właśnie kolorami wydzielać odpowiednie strefy.

Często też odruchowo jakieś kolory ze względów praktycznych pasują nam do określonego wnętrza. Np. w łazienkach często pojawia sie problem z osadem kamiennym, którego nie widać w przypadku zastosowania materiałów w kolorze trawertynu czy piaskowca. Takie rozwiązanie zamaskuje nam te kłopoty i sprawi, że nasza łazienka będzie wyglądała przez długi czas atrakcyjnie. Dodatkowo bardzo duża gama dodatków łazienkowych będzie pasowała do stonowanej kolorystyki zatem nie dużym kosztem zawsze można wprowadzić nowy kolor dodatków – ręczników, koszyków, dozowników na mydło etc.

Tagi:␣
front

Omnie Anna Sadowska

Prezes firmy DekorProjekt Sp. z o. o. Lubi wyzwania. Ukończyła studia z chemii biologicznej, studium doktoranckie z Chemii Kwantowej. Pracowała naukowo między innymi w centrum superkomputerowym w Barcelonie i na Uniwersytecie Karola w Pradze. Ten etap życia sprawił, że mało jest dla niej rzeczy niemożliwych. Potrafiła spakować się na pół roku do jednej walizki, więc wie, jak upchnąć do kawalerki wszystko, co potrzebne i sprawić, żeby była funkcjonalna i estetyczna. Od nauki do biznesu przeszła właśnie dzięki swojej pasji – projektowaniu wnętrz. Od dziecka słyszała, że powinna zostać architektem i okazało się, że przeznaczenia nie da się oszukać. Geny taty, który zajmował się meblarstwem artystycznym dały o sobie znać. Firma DekorProjekt jest jej odpowiedzią na potrzeby klientów, którzy planują wykończyć i urządzić swoje mieszkanie. Anna przykłada największą wagę do ergonomii z dużym naciskiem na funkcjonalne meble. Tego samego wymaga od swoich pracowników. Innowacyjne pomysły firmy spotykają się z aprobatą branży wyposażenia wnętrz oraz znanych na polskim rynku firm deweloperskich. Anna Sadowska ma na swoim koncie wiele publikacji zarówno w tematyce urządzania wnętrz, naukowych jak i biznesowych. Jej firma posiada szereg ofert, dla różnych odbiorców (dekorprojekt.pl, urzadzamypodklucz.pl). Podejmuje się również projektów lokali pokazowych, usługowych i powierzchni biurowych. Jednym z klientów firmy jest Michelin Polska.