Internetowe wyszukiwarki. Część III

Internetowe wyszukiwarki. Część III
Możliwość komentowania Internetowe wyszukiwarki. Część III została wyłączona, 20/04/2011, przez␣, w␣porady

III fragment książki  „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie. Rozdział „Samodzielne szukanie do kupienia”.

Mimo że liczba internetowych ogłoszeń mieszkaniowych jest duża, łatwo będzie ci znaleźć wśród nich takie, które cię zainteresują. Służy do tego funkcja wyszukiwania. Po określeniu jakie mieszkanie cię interesuje, wyszukiwarka pokaże ci tylko te mieszkania, które spełniają określone przez ciebie warunki. Rezultaty wyszukiwania można posortować.

Wyszukiwarki można użyć na wiele sposobów. Poniżej przedstawiam jeden z nich, który wydaje się mi najrozsądniejszy. Polega on na określeniu: minimalnych wymagań jakie powinno spełniać mieszkanie, oraz maksymalnej ceny, jaką jesteś w stanie za nie zapłacić. Na przykład: mieszkanie we Wrocławiu, z rynku wtórnego, mające co najmniej 2 pokoje, liczące co najmniej 40 metrów kwadratowych, w cenie najwyżej 200 tys. złotych. Warto też podać wyszukiwarce minimalną cenę mieszkania (np. 10 tys. zł) – ale tylko po to, aby „odsiać” te oferty, które w ogóle nie zawierają ceny albo dotyczą wynajmu (właściciel mieszkania lub agencja nieprawidłowo zaznaczyła opcję „sprzedam” zamiast „wynajmę”). Listę mieszkań spełniających określone przez Ciebie kryteria można potem posortować według, na przykład, ceny metra kwadratowego. Jeśli pojawiło się bardzo mało wyników wyszukiwania (albo nawet wcale ich nie ma), to należy „rozluźnić” warunki czyli zmniejszyć wymagania co do liczby pokoi i powierzchni albo podwyższyć cenę. Jeśli wyników jest bardzo dużo, to można postąpić odwrotnie: zwiększyć wymagania co do liczby pokoi i powierzchni lub obniżyć maksymalną cenę.

Mieszkania, które ci się wstępnie spodobają zechcesz zapamiętać. Służy do tego funkcja zwana notatnikiem (choć nie każdy portal ją ma). Notatnik można zapełniać wieloma ofertami. Ale uwaga: aby te zapamiętane oferty nie zniknęły z chwilą wyłączenia komputera, musisz się wcześniej zalogować. Czyli podać nazwę użytkownika i hasło określone przy rejestrowaniu się na danym portalu. Jeśli na portalu nie ma funkcji notatnika, to trzeba numery (i inne parametry) interesujących cię ofert zapisać samodzielnie (na kartce lub w komputerze). Koniecznie notuj ciekawe oferty – unikniesz w ten sposób ich ponownego, żmudnego szukania („wczoraj oglądałem super ofertę, tylko teraz nie mogę jej odszukać …”).

Nie zawsze będzie tak, że po przejrzeniu ofert za pomocą wyszukiwarki od razu natrafisz na interesujące cię oferty. A nawet jeśli natrafisz, to i tak pewnie zechcesz trochę poczekać i zobaczyć, czy w najbliższym czasie nie pojawi się coś jeszcze bardziej interesującego. Wtedy przyjdzie ci z pomocą funkcja, która będzie ci automatycznie, na bieżąco przesyłać e-mailem wszystkie nowe oferty (czyli te, które pojawiły się danego dnia), które spełniają określone przez ciebie kryteria.

C.D.N.

Adres strony internetowej książki: www.JakKupicMieszkanie.net

Tagi:␣
adEstymator

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.