Hipoteka mieszkania /fragment książki/

Możliwość komentowania Hipoteka mieszkania /fragment książki/ została wyłączona, 08/07/2011, przez␣, w␣bez kategorii

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Czasem mieszkanie wystawione na sprzedaż ma obciążoną hipotekę, bo zostało kupione na kredyt, który nie został jeszcze do końca spłacony. Kupno takiego mieszkania jest jak najbardziej możliwe i bezpieczne (a czasem, dodatkowo korzystne finansowo), choć nieco bardziej skomplikowane niż kupno mieszkania z „czystą” hipoteką.

Należność za takie mieszkanie jest płatna w dwóch częściach. Jedna cześć jest przekazywana bankowi, w którym mieszkanie jest zadłużone, aby całkowicie spłacić to zadłużenie (zapis o istnieniu tego zobowiązania jest wtedy wykreślany z ksiąg wieczystych). Druga trafia na konto właściciela. Suma obu części, to oczywiście cena mieszkania.

Podczas podpisywania ostatecznej umowy sprzedaży (a także umowy przedwstępnej) właściciel zadłużonego mieszkania musi okazać jeden dodatkowy dokument: zaświadczenie z banku, w którym spłaca kredyt, w którym podana jest kwota pozostała jeszcze do spłacenia.

Tagi:␣
adEstymator

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.