Grupowe zakupy – szansa na tańsze mieszkanie

Grupowe zakupy – szansa na tańsze mieszkanie
1 comment, 26/10/2011, przez␣, w␣mieszkania, mieszkaniowe, porady

W Polsce już od pewnego czasu rośnie popularność internetowych serwisów poświęconych grupowym zakupom. Początkowo oferowały one głównie usługi takie, jak pobyt w SPA, obiad w restauracji, seans w kinie, czy wizytę u fryzjera. Obecnie jednak pomysł ten zaczyna trafiać również do innych branży. Przykładem może być rynek nieruchomości.

Sama idea serwisów grupowych jest stosunkowo prosta. W pierwszej kolejności przedstawiciele portalu negocjują niższe, „hurtowe” ceny za konkretne usługi, a następnie starają się znaleźć chętnych na taką ofertę. Do transakcji dochodzi, gdy uda się zebrać ustaloną wcześniej grupę zainteresowanych osób.

Jeżeli chodzi o rynek nieruchomości, to pojedyncze serwisy zaczęły pojawiać się już dwa lata temu. Nie udało im się jednak przekonać do siebie Polaków na większą skalę. Za taki rozwój wypadków odpowiada kilka przyczyn. Po pierwsze niekorzystna sytuacja rynkowa. W 2008 r., ale jeszcze także na początku 2009 r., gdy kryzys był już wyraźnie odczuwalny, deweloperzy wstrzymywali nowe projekty, ale jednocześnie byli znacznie mniej skorzy do obniżek cen, niż ma to miejsce obecnie. W początkowej fazie zawirowań gospodarczych część przedstawicieli branży nastawiła się na „przeczekanie” wierząc, że sytuacja za jakiś czas się poprawi. Takie podejście nie mogło jednak się utrzymać w dłuższym terminie. Obecnie deweloperzy mają świadomość, że kupujących przyciąga dzisiaj głównie atrakcyjna cena. Ponadto warto również zaznaczyć, że aktualnie wielkość oferty dostępnej na rynku w głównych miastach jest większa niż na przełomie 2007 r. i 2008 r. Duża podaż nowych lokali oznacza większą rywalizację o klienta w związku, z czym deweloperzy są teraz bardziej skłonni do negocjacji.

Poza tym należy stwierdzić, że pierwsze portale oferujące grupowy zakup mieszkań były często tworzone przez osoby prywatne, na fali rosnącego zainteresowania serwisami społecznościowymi. Twórcy takich witryn, którzy jednak na ogół nie mieli wiele wspólnego z branżą nieruchomości, chcieli skorzystać na nowej modzie. W tym przypadku brakowało jednak zwykle wiedzy oraz niezbędnego doświadczenia, przez co kupujący sami musieli radzić sobie z wszelkimi formalnościami. Z tej przyczyny w większości przypadków dochodziło do fiaska negocjacji z deweloperami.

W chwili obecnej na rynku pojawiają się jednak profesjonalne witryny przygotowane przez przedstawicieli branży, które dają szanse na kupno nowego mieszkania po atrakcyjnych cenach. Przykładem może być tutaj serwis kupmieszkaniegrupowo.pl, który został stworzony przez firmę Emerson S.A., jednego z liderów polskiego rynku nieruchomości. Osoby, które zdecydują się na taką drogę nabycia nowego lokalu mieszkalnego mogą liczyć na spore upusty cenowe, wynegocjowane u deweloperów przez przedstawicieli tej firmy. Ponadto bardzo ważne jest również rzeczywiste wsparcie i pomoc przy załatwianiu formalności związanych z takim zakupem. Atutem w tym wypadku jest również bez wątpienia doświadczenie zdobyte w ciągu 17 lat działalności na rynku projektów deweloperskich.

Podsumowując należy zaznaczyć, że decyzję o kupnie mieszkania podejmuje się raz, ewentualnie kilka razy w ciągu całego życia. Warto, więc ją dobrze przemyśleć i skorzystać z doświadczenia profesjonalistów, którzy nie tylko mogą zaoferować niższe ceny, ale również zapewnią bezpieczeństwo transakcji.

 

Emmerson S.A.

Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.

Jeden komentarz

  1. kaja
    9 listopada, 2011 12:39

    Wszytego może i nie da sie sprawdzić i przewidzieć, ale istnieje szereg możliwości sprawdzenia firmy. Ja np. kupuję raporty od verdict i w ten sposób sprawdzam czy nie jest to jakaś firma “krzak”?