Gotowe mieszkania czekają na kupców

Gotowe mieszkania czekają na kupców
Możliwość komentowania Gotowe mieszkania czekają na kupców została wyłączona, 10/10/2013, przez␣, w␣Headline, łódzkie, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, wynajem

Średnio 7,2 tys. zł za mkw. – tyle kosztują nowe lokale w stolicy. W ofercie dominują ukończone już lokale.

Dzisiejsza oferta deweloperów różni się od tej sprzed kilku lat. Większość mieszkań, które można kupić na stołecznym rynku pierwotnym jest już gotowych.  W Warszawie siedem na dziesięć mieszkań wystawionych do sprzedaży jest już oddanych do użytkowania. Tylko niespełna 29 proc. lokali jest w trakcie budowy.

Z analiz wynika, że nowe mieszkanie w Warszawie kosztuje średnio ponad 7,2 tys. zł za mkw. Nieco tańsze są mieszkania w budowie – średnio o ponad 200 zł za mkw.

Średnia stawka ofertowa na stołecznym rynku deweloperskim, jaką wylicza , jest zbliżona do przeciętnej ceny po jakiej nabywane były w Warszawie mieszkania – z rynku pierwotnego i wtórnego – w drugim kwartale tego roku. Związek Banków Polskich w podał w swoim ostatnim raporcie, że stołeczne nieruchomości kupowane są średnio po 7,1 tys. zł za mkw. – podają przedstawiciele portalu .

Jak wygląda oferta w poszczególnych warszawskich dzielnicach.?Najwyższe stawki ofertowe deweloperzy dyktują w centrum miasta. W Śródmieściu za mkw. trzeba zapłacić 9,8 tys. zł. Na wyższą cenę wpływa nie tylko lokalizacja, ale także wyższy standard powstających budynków.

Informują, że powyżej średniej stawki dla miasta plasują się ceny w docenianych przez warszawiaków dzielnicach: na Mokotowie (8,8 tys. zł za mkw.), na Ursynowie (7,8 tys. zł za mkw.).

O ile jednak na Mokotowie dużo się buduje, o tyle na Ursynowie nie znajdziemy zbyt wiele nowych inwestycji. Do tanich dzielnic nie należy też Wola, gdzie za mkw. deweloperzy liczą sobie przeciętnie 8,1 tys. zł  Ze względu na dużą dostępność terenów pod budowę ta atrakcyjnie położona dzielnica przechodzi teraz transformację. Nie tylko najwięcej się w niej buduje, ale realizację kolejnych dużych inwestycji mieszkaniowych zapowiedzieli już kolejni inwestorzy .

Najtaniej jest na Białołęce. Z analizy ofert portalu wynika, że mieszkania deweloperskie w tej najdalej na północ wysuniętej dzielnicy wystawione są do sprzedaży średnio za 5,4 tys. zł za mkw. A już na sąsiednim Targówku nowe lokale kosztują prawie 6,8 tys. zł za mkw. Deweloperzy aktywni są też na Pradze-Południe i na Bemowie. W tych dzielnicach za mkw. chcą średnio 6,6 tys. zł. Firmy deweloperskie zaangażowały się też w projekty na Żoliborzu, gdzie w poprzednich latach niewiele się budowało. Chcąc kupić mieszkanie w tej zielonej części miasta trzeba przygotować się na wydatek rzędu ponad 7,5 tys. zł za mkw.

 

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.