Ekologiczna energia coraz bliżej

Możliwość komentowania Ekologiczna energia coraz bliżej została wyłączona, 25/05/2011, przez␣, w␣ECO

Dzięki postępowi technologicznemu już wkrótce farmy wiatrowe i instalacje słoneczne będą mogły konkurować z energią ze źródeł konwencjonalnych.

Wciąż jednak takie inwestycje potrzebują wsparcia zarówno ze strony światowych koncernów, jak i rządów.

Największy potencjał mają farmy wiatrowe. Wiatr to jedno z najpotężniejszych źródeł energii i wciąż nie wykorzystuje się w pełni jego możliwości. Przyczyny to długie procedury administracyjne i wysokie koszty przyłączenia farm do sieci elektroenergetycznych.

Jeśli chodzi o energię słoneczną, jej wykorzystanie jest co prawda bardzo małe w Polsce, ale jest za to spopularyzowane na świecie. Przykładem mogą być Czechy. Inwestowanie w instalacje fotowoltaiczne miały tam szansę dzięki subwencjom rządowym. Wiadomo jednak, że bez publicznego wsparcia nie można nazwać energii słonecznej konkurencyjną.

Spore nadzieje pokłada się obecnie w technologii CCS (Carbon Capture&Storage), która pozwala na wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla. Dzięki temu można zredukować ilość CO2 emitowanego przez elektrownie konwencjonalne, bazujące na węglu kamiennym lub brunatnym. Na razie nie wiadomo jednak, czy takie inwestycje w ogóle się opłacają. Możliwe, że ceny samego przechowywania i transportu takich ilości dwutlenku węgla podwyższy koszt produkcji energii do stopnia nieopłacalności.

 

Źródło: wyborcza.biz

Photo by Chris Bills, Chris Erickson, Calla Leonard, Patrina Eiffert (CC-BY)

Omnie Anna Gadzina

Absolwentka anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Szybko.pl od 2011 roku. Zajmuje się tematyką międzynarodowych rynków nieruchomości.