Domy i większe mieszkania znowu na celowniku kupujących!

Domy i większe mieszkania znowu na celowniku kupujących!

Marcin Antczak, Wiceprezes FB ANTCZAKKredyty hipoteczne, znowu stosunkowo łatwo dostępne i tańsze niż kiedykolwiek, odmieniły dominujące do niedawna trendy na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Klienci poszukują dziś nie tylko coraz większych mieszkań, ale powraca również zainteresowanie domami.

W ostatnim czasie na rynku kredytów hipotecznych pojawiły się, po raz pierwszy w historii, oferty z oprocentowaniem poniżej
4 proc. To silny bodziec dla klientów rozważających inwestycję w mieszkanie lub dom. Ilość i rodzaj pytań spływających
do naszej firmy wskazują, że rynek mieszkaniowy już reaguje na nową sytuację. Klienci coraz częściej pytają o mieszkania co najmniej trzypokojowe oraz domy.

Dotychczas, zainteresowaniem cieszyły się głównie małe mieszkania, najczęściej dwupokojowe. Wynikało to z bardzo restrykcyjnych warunków, jakie banki stawiały przed kredytobiorcami. Wiele osób, które nabyły w minionych latach mieszkania dwupokojowe, dziś interesuje się większymi metrażami. Także klienci poszukujący swego pierwszego „M”, mając szansę na tańszy kredyt, szukają lokali minimum trzy pokojowych.

Wyraźnie widać też wzrost popytu na domy. Wiele osób decyduje się na zakup domu od dewelopera ze względu na wygodę – nie chcą przechodzić przez wszystkie niedogodności i stres związany z budową, pilnowaniem wykonawców czy wyborem materiałów. Duże znaczenie mają też koszty związane z zakupem ziemi i uzbrojeniem działki. Robiąc to na własną rękę, łatwo narazić się na wydatki znacznie przekraczające zaplanowany budżet. Kredyty hipoteczne udzielane przez banki na samodzielną budowę domów ze względu na większy poziom ryzyka, często są droższe niż te przeznaczone na zakup gotowego domu.

Coraz częściej obserwujemy też, że klienci ponownie zaczynają traktować zakup inwestycji mieszkaniowych, jako alternatywę dla bankowych form oszczędzania. Kilkukrotne obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej sprawiły, że lokaty bankowe tracą na popularności i przywracają do łask inwestowanie w nieruchomości. Widać to także w częstszym regulowaniu przez klientów płatności w gotówce.

W najbliższym okresie oferta deweloperów będzie się zmieniać i odpowiadać na nowe potrzeby klientów. W nowopowstających i planowanych dopiero inwestycjach wzrośnie prawdopodobnie liczba mieszkań o większych metrażach.

Stopniowo wzrasta także popularność mieszkań i domów wykończonych „pod klucz”. Oferta deweloperów w tym zakresie systematycznie się zwiększa, a wielu Klientów wybiera takie rozwiązanie ze względu na oszczędność czasu, kompleksowość i możliwość natychmiastowego zamieszkania. Wykończenie przez dewelopera to także atrakcyjne ceny oraz gwarancja wysokiej jakości wykonania poświadczona nazwą firmy, bez konieczności nadzoru i koordynacji prac.

Marcin Antczak, Wiceprezes FB ANTCZAK

Omnie FB Antczak

FB „ANTCZAK” specjalizuje się w budowie wysokiej jakości mieszkań, obiektów biurowych, obiektów użyteczności publicznej, a także hal przemysłowo-magazynowych. Firma realizuje liczne inwestycje mieszkaniowe i budowlane w różnych regionach Polski, m.in. w Kaliszu, Warszawie oraz Poznaniu. Obecnie Firma Budowlana „MAREK ANTCZAK” zatrudnia ok. 250 wysoko wykwalifikowanych specjalistów branży budowlanej. Za swoją działalność deweloper był wielokrotnie doceniany w konkursach branżowych, zdobywając m.in. takie nagrody jak: Platynowe Wiertło, Mister Budownictwa, Złota Kielnia z różą. W 2006 roku został nagrodzony przez dziennik Puls Biznesu tytułem Gazeli Biznesu. Firmie wielokrotnie przyznano także liczne certyfikaty: „Solidna Firma”, „Przedsiębiorstwo Fair Play”, „Certyfikat Dewelopera”, czy „Certyfikat Dobrej Roboty”. Firma jest też członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.