Do remontu, czy w podwyższonym standardzie?

Do remontu, czy w podwyższonym standardzie?
Możliwość komentowania Do remontu, czy w podwyższonym standardzie? została wyłączona, 20/07/2011, przez␣, w␣mieszkaniowe, porady, sprzedaż
Największe szanse na znalezienie niedrogiego mieszkania do remontu mają mieszkańcy Gdańska. Natomiast w Poznaniu bardzo dużo ofert sprzedaży dotyczy lokali o podwyższonym standardzie. Dostępność poszczególnych standardów używanych mieszkań sprawdziła agencja Metrohouse & Partnerzy S.A.

Standardy mieszkań
Poza licznymi dodatkowymi podziałami, w nomenklaturze używanych mieszkań  najczęściej stosuje się podział na trzy podstawowe grupy lokali, który odzwierciedla ich standard. Najbardziej powszechnym standardem są oferty, których stan techniczny pozwala na wprowadzenie się bez większych dodatkowych inwestycji (standard normalny/średni/do wprowadzenia). Trzymając się zasady, że na rynku wtórnym nie znajdziemy mieszkania idealnego, opis ten może oznaczać, że prócz odmalowania i kilku niewielkich napraw mieszkanie jest gotowe do zamieszkania. Takie mieszkanie z reguły nie wymaga dodatkowego zaangażowania remontowego polegającego na wymianie podłóg czy stolarki okiennej, a ewentualne niewielkie prace remontowe są pochodną codziennej eksploatacji mieszkania.

Przeciwnością ww. standardu są mieszkania określane jako „do remontu” (gruntownego remontu) lub „do wykończenia”. Pojawienie się w opisie tego typu określeń sugeruje, że możemy mieć do czynienia z mieszkaniem w standardzie podstawowym, np. lat 70-tych, które kwalifikuje się do kompleksowego remontu, mieszkania od dawna nieremontowanego, poddanego dewastacji, ew. w tzw. stanie deweloperskim, bez białego montażu, wymagającego dostosowania do funkcji mieszkalnych.

Ostatnią grupę stanowią oferty mieszkań o podwyższonym standardzie. W ramach takiego kryterium może chodzić o budownictwo apartamentowe, jak i mieszkania z segmentu popularnego wybudowane w ostatnich latach – zazwyczaj funkcjonalnie zaaranżowane, wykończone dobrej klasy materiałami, o niskim stopniu eksploatacji. Odrębną podgrupę tworzą tu także mieszkania w odrestaurowanych kamienicach, które dzięki pracom remontowym odzyskują swój pierwotny blask.

Gdzie po mieszkanie do remontu?
Idąc tropem podziału na trzy najczęściej spotykane rodzaje standardu na rynku używanych mieszkań agencja Metrohouse & Partnerzy przygotowała analizę dostępności tych trzech grup lokali. Analizie poddano dziewięć miast. We wszystkich dominującym rodzajem mieszkań są lokale z segmentu popularnego, które zostały zakwalifikowane do średniego standardu.

Największy odsetek tego typu ofert mieszkań do sprzedaży (74 proc.) znajduje się w Łodzi, najmniej (47 proc.) w Gdyni. Popularność tego segmentu pokrywa się z preferencjami klientów. – Obserwując rynek oraz zachowania klientów można zauważyć, że zdecydowana większość wybiera mieszkania o średnim segmencie, mówi Paweł Augustyn, dyrektor M&P z Krakowa, gdzie mieszkania o średnim standardzie stanowią 62 proc. ofert. – Klienci liczą się z ewentualnymi kosztami odświeżenia. Nieruchomości do remontu najlepiej sprzedają się w dzielnicach o niskiej podaży tj. Stare Miasto. Zdecydowanie trudniej sprzedają się nieruchomości o wysokim standardzie wykończenia. Często ich cena jest przeszacowana i znacząco odbiega od średnich cen podobnych lokali w okolicy – nawet do 3 tys. zł za m kw.

Udział mieszkań o podwyższonym standardzie w całościowej puli mieszkań do sprzedaży jest najwyższy w Poznaniu, gdzie wynosi aż 35 proc. Jednak jak mówi Michał Dziarmaga, dyrektor poznańskiego oddziału Metrohouse & Partnerzy wysoki udział tego typu mieszkań nie przekłada się na transakcje w tym segmencie. – W Poznaniu niezmiennie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe z odrębną kuchnią w maksymalnej cenie 250 tys. zł. Średnia cena transakcyjna w Poznaniu (5415 zł za m kw.) pozwala na zakup 46 m kw. mieszkania. Najmniej ofert używanych mieszkań o podwyższonym standardzie jest wystawionych do sprzedaży  w Olsztynie (15 proc.) oraz we Wrocławiu (16 proc.).

Jeśli zależy nam na zakupie mieszkania do remontu, największy wybór ofert takich mieszkań można znaleźć w Gdańsku (23 proc.) i w Gdyni (22 proc.). Niski wskaźnik udziału mieszkań do remontu jest charakterystyczny dla Łodzi (3 proc.), choć mogłoby się wydawać, że znane z dość przestarzałej substancji mieszkaniowej miasto powinno mieć w ofercie więcej tego typu lokali. Jednak wiele z nich to mieszkania komunalne, które nie trafiają do tradycyjnego obrotu na rynku wtórnym. Niewiele ofert do remontu znajdziemy obecnie w Sopocie (7 proc.) i Poznaniu (6 proc.).

Wskazany subiektywizm
Określenie standardu sprzedawanego mieszkania jest elementem bardzo subiektywnym. Nie należy przyjmować bezkrytycznie opisów i charakterystyk mieszkania przekazywanych przez sprzedających. Zazwyczaj sprzedaż mieszkania jest silnie nacechowana emocjami i oferta, która być może powinna być zakwalifikowana jako „do remontu”, pojawia się wśród mieszkań o podwyższonym standardzie. Nic więc nie zastąpi oględzin nieruchomości, kiedy naocznie będziemy mieć możliwość  przekonania się o jego walorach.

Omnie Marcin Jańczuk

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej i Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami. 10 lat doświadczenia w branży nieruchomości (m.in. pośrednictwo, wyceny i analizy nieruchomości). Dyrektor w Metrohouse S.A. Współautor Raportu Polski Rynek Nieruchomości. Stały współpracownik mediów, bloger: mieszkaniowy.bblog.pl oraz okiemmetrohouse.wordpress.com.