Deweloperzy przejmą klientów z rynku wtórnego

Możliwość komentowania Deweloperzy przejmą klientów z rynku wtórnego została wyłączona, 04/01/2012, przez␣, w␣Uncategorized

Dobrze dostosowana do oczekiwań kupujących oferta deweloperska będzie przyciągać coraz więcej nabywców, których tracił będzie rynek wtórny

Chętnych na zakup mieszkań nie brakuje. Potencjalnych kupujących jest dziś więcej niż przed rokiem, oceniają analitycy Home Broker. Co trzeci klient tej firmy wybrał w 2011 roku nieruchomość z rynku pierwotnego. Głównym motywem zakupu mieszkania od dewelopera jest chęć wprowadzenia się do nowego lokalu i niższe opłaty czynszowe niż w przypadku mieszkań używanych.

Osoby poszukujące lokum rozważnie obserwują dziś rynek i wyszukują najkorzystniejsze cenowo oferty. A tych dostarczają deweloperzy wnikliwie analizujący potrzeby potencjalnych nabywców, których w porównaniu z poprzednim rokiem, w 2011 roku przybyło.

Analitycy Home Broker przewidują, że w roku 2012 udział deweloperów w transakcjach na rynku mieszkaniowym będzie większy. Powodem jest dobre dostosowanie oferty rynku pierwotnego do potrzeb kupujących. Także same firmy deweloperskie są znacznie bardziej elastyczne w podejściu do klienta niż właściciele używanych mieszkań. To dokładnie odwrotnie niż w 2008 roku, kiedy na załamanie gospodarcze deweloperzy zareagowali wstrzymaniem sprzedaży, a nie  obniżeniem cen.

Teraz gotowi są do negocjacji i proponują atrakcyjne dla nabywców programy promocyjne, a to przyciąga klientów. – Osobom zainteresowanym zakupem mieszkań na osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach oferujemy korzystną formę płatności na podstawie indywidualnie ustalonego harmonogramu wpłat. Jednocześnie część mieszkań, zarówno gotowych, jak i tych które realizujemy teraz w trzecim etapie budowy inwestycji objęta została promocyjnymi cenami, aby kwalifikowały się do zaciągnięcia kredytu w ramach programu Rodzina na Swoim – tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development.
Stagnacja na rynku wtórnym

Według prognoz Home Broker, wtórny rynek nieruchomości mieszkaniowych zanotuje w 2012 roku dalszy, kilkuprocentowy spadek liczby transakcji. Trend spadkowy wiąże się z tym, że oczekiwania kupujących i sprzedających w przypadku mieszkań używanych coraz bardziej rozmijają się. Porozumienie między właścicielami mieszkań i nabywcami okazuje się być coraz trudniej osiągalne. Blokada transakcji z powodu braku elastyczności sprzedających, którzy nie akceptują spadku cen mieszkań powoduje, że rynek wtórny wszedł w fazę stagnacji. Jak informują dorady Home Broker, sprzedaż używanego lokalu trwa teraz przeciętnie 5 miesięcy. To najdłuższy okres na sfinalizowanie transakcji od początku 2009 roku. Przy czym, używane mieszkania w ciągu 2011 roku spadły średnio 5 proc.

Rośnie liczba oddawanych mieszkań

Oferta rynku pierwotnego wciąż rośnie. To komfortowa sytuacja dla kupujących. Listopad był kolejnym miesiącem, w którym liczba oddanych do użytkowania mieszkań była większa (o 9,5 proc.) niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. Większa ilość oddawanych mieszkań to efekt zwiększonej liczby budów rozpoczynanych przez deweloperów już po kryzysie, w pierwszej połowie 2010 roku.
Z drugiej strony sytuacja wygląda inaczej jeśli spojrzymy na dłuższy przedział czasowy. Od stycznia do listopada 2011 roku ilość oddanych mieszkań spadła o 6,2 proc. w porównaniu z takim samym okresem rok wcześniej. W przeciągu jedenastu miesięcy tego roku deweloperzy oddali 42,9 tys. mieszkań, tj. o 11,1 proc. mniej niż w 2010 roku. Statystyki za rok 2011 doganiają ubiegłoroczne, ale mimo to najprawdopodobniej powstanie w nim mniej mieszkań niż w zeszłym.

Więcej budów

Pomimo dużej podaży nowych mieszkań firmy deweloperskie rozpoczynają budowę kolejnych inwestycji. W czasie jedenastu miesięcy 2011 roku zaczęli budowę ponad 59 tys. mieszkań, tj. o 2,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Jedynie w przypadku liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia widoczne było w listopadzie br. niewielkie spowolnienie. Jednak skumulowane dane od początku 2011 roku są lepsze niż w roku poprzednim. Od stycznia do listopada 2011 roku deweloperzy uzyskali o 18, 6 proc. pozwoleń na budowę więcej niż przed rokiem (73 398 mieszkań).

Omnie Red Real Estate Development Sp. z o.o.