Ceny mieszkań
Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie”. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.
Cena, to oczywiście najważniejsze kryterium przy szukaniu, a potem przy zakupie mieszkania. Cena każdego mieszkania ma dwa oblicza. Jedno, to cena całkowita – po prostu tyle będziesz musiał zapłacić za mieszkanie. Drugie oblicze, to cena jednego metra kwadratowego. Określa ona jakość danego mieszkania. Jakość szeroko pojętą, która zależy nie tylko od jego atrakcyjności, standardu ale także od jego lokalizacji (miasto, dzielnica, okolica).
Cena metra kwadratowego mieszkania zależy w bardzo dużym stopniu od tego, w jak dużym mieście to mieszkanie się znajduje. W małych miastach jest najtaniej: koszt metra kwadratowego mieszkania to 2–3 tysiące złotych. W miastach średniej wielkości jest dwa razy drożej (4–6 tys. zł za m2) a w największych miastach trzy razy drożej (6–9 tys. zł za m2). Jednak od tej reguły są dość liczne wyjątki. Przykładowo: Kraków i Łódź to miasta mające tyle samo mieszkańców (po około 750 tys.), a jednak w Krakowie mieszkania są prawie dwa razy droższe niż w Łodzi.
Cena mieszkania umieszczona w ogłoszeniu o jego sprzedaży, to tak zwana cena ofertowa. Ceny rzeczywiście płacone (tak zwane ceny transakcyjne), są niższe o kilka lub nawet o kilkanaście procent.
Bywa, że przyglądając się cenom jakie chcą uzyskać sprzedający mieszkania natrafisz też na ceny absurdalnie wysokie. Jest tak najczęściej wtedy gdy właścicielowi nie spieszy się ze sprzedażą przez co może (i chce) poczekać wiele miesięcy lub nawet lat aż znajdzie się kupiec. No cóż, każdy właściciel mieszkania ma całkowitą wolność (i dowolność) w ustalaniu ceny wywoławczej swojej własności.
Z drugiej strony zdarzają się mieszkania zaskakująco tanie. Zazwyczaj mają one jakieś wady lub cechy, które uchodzą za niepożądane. Na przykład kuchnia nie ma okien (tak zwana ślepa lub ciemna kuchnia) w budynku panoszy się robactwo, mieszkanie jest na parterze itp. Mieszkanie może jednak nie mieć żadnych wad, a niska cena wynika z tego, że właścicielowi po prostu się spieszy. Najczęściej dlatego, że potrzebuje gotówki na kupno innego mieszkania lub z powodu wyjazdu. Masz wtedy do czynienia z „okazją”, którą czasem warto wykorzystać, choć wymaga to pośpiechu, który przy tak poważnej transakcji jest ryzykowny. Zdarzają się i inne, nietypowe powody niskiej ceny mieszkania. Gdy właściciel nie orientuje się w cenach podobnych mieszkań. A także wtedy, gdy jest osobą wyjątkowo uczciwą: zna wady mieszkania i uważa, że przez to nie powinno być ono zbyt drogie.
Z tego co napisałem wynika, że dwa bardzo podobne mieszkania, z których każde ma innego właściciela, mogą być wyceniane bardzo różnie. Warto o tym pamiętać i nie zniechęcać się, gdy na przykład znajdziemy mieszkanie, które nam się bardzo podoba, ale jest drogie. Nie jest bowiem wykluczone, że lokum podobnie ładne, ale mające innego właściciela będzie zdecydowanie tańsze.
W internetowych ogłoszeniach o sprzedaży mieszkań łatwiej natrafić na takie, które są drogie. Jest tak dlatego, że te mieszkania czekają na nabywcę zdecydowanie dłużej. Poza tym często właściciel takiego mieszkania, zamiast obniżyć cenę, zleca jego sprzedaż kolejnej agencji nieruchomości, która umieści w internecie kolejne ogłoszenia. Mieszkania oferowane po rozsądnej rynkowej cenie są obecne w internecie krócej, bo dość szybko znajdują nabywcę i dotyczące ich ogłoszenia znikają.
Są właściciele mieszkań, którym kupujący musi się spodobać, bo aż tak bardzo czują się z tym mieszkaniem związani. Jeśli więc interesujesz się wstępnie jakimś mieszkaniem, to przy tego typu właścicielu masz szansę na znaczną obniżkę, jeśli ten uzna cię za osobę sympatyczną, godną zaufania, podobną do niego. Lecz jeśli mu się nie spodobasz, może w ogóle nie chcieć z tobą rozmawiać, piętrzyć trudności, nie chcieć obniżyć ceny.
Dobrą metodą oceny, czy suma żądana za jakieś mieszkanie jest wysoka czy też raczej niska i atrakcyjna jest użycie znajdujących się w internecie kalkulatorów cen mieszkań. Niektóre z nich są bezpłatne:
E-WYCENIARKA https://www.e-wyceniarka.pl
SNAJP https://snajp.pl/wycena
WYCENA MIESZKAŃ https://wycena-mieszkan.pl
ale są też i płatne:
AMRON https://www.amron.pl/Pages/ReportShop/Report.aspx
WYCENIACZ https://www.oferty.net/wyceniacz
Zakres terytorialny (uwzględnione miasta) a także sposób działania tych kalkulatorów jest bardzo zróżnicowany.
Photo (CC-BY)