Budujemy sami

Budujemy sami
Możliwość komentowania Budujemy sami została wyłączona, 18/06/2012, przez␣, w␣domy, mazowieckie, miasta, nieruchomości, Warszawa

Dom wznoszony metodą gospodarczą to podstawa naszego budownictwa

Okazuje się, że nie dzięki deweloperom, ani spółdzielniom, ale inwestorom indywidualnym przybywa w naszym kraju najwięcej jednostek mieszkalnych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w okresie czterech pierwszych miesięcy bieżącego roku domy budowane na własny użytek stanowiły 57,8 proc. oddawanych lokali w naszym kraju. Początek tego roku nie był pod tym względem wyjątkowy, bo w 2011 i 2010 roku inwestorzy indywidualni dostarczyli także przeważającą liczbę nowych nieruchomości mieszkalnych.

W ciągu wielu minionych lat przyzwyczailiśmy się w Polsce do samodzielnej budowy domów. Podejmując taką inwestycję można decydować o charakterystyce domu, ale przede wszystkim w dogodny sposób rozciągnąć finansowanie budowy w czasie. Inwestorzy indywidualni budujący metodą gospodarczą sami ustalają bowiem, jaki będzie postęp prac, w których mogą robić nawet kilkuletnie przerwy.

W ostatnim czasie inwestorzy często wstrzymują się z rozpoczęciem budowy, czego efektem jest aż 30 tys. nie rozpoczętych budów, pomimo ważnych pozwoleń na budowę, wynika z danych firmy Xella. Z drugiej strony choć pozwoleń ubywa, w tym roku inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 25 tys. domów.

Koszt budowy od 2,5 do 4 tys. zł/mkw.

Koszt wybudowania 1 mkw. budynku jednorodzinnego w systemie gospodarczym, pod klucz w podstawowym standardzie to 2,5 tys. zł. Jeśli mamy wykonawcę na całość budynku, wtedy koszt jest większy i wynosi 3 – 4 tys. zł za mkw., wyliczają specjaliści portalu Domowy.pl. W przypadku domu o powierzchni 150 metrów trzeba więc dysponować kwotą od 375 tys. do 600 tys. zł. Do tego dochodzą jeszcze wydatki związane z zakupem gruntu.

 

Jak podają analitycy portalu Domy.pl, powierzchnia działki, jaka najczęściej satysfakcjonuje osoby w przypadku domów wolno stojących to 1000 – 1500 mkw., a  segmentów 300 mkw. W lokalizacjach miejskich i podmiejskich ceny gruntów są jednak wysokie, nie mówiąc już o stołecznych parcelach, które osiągają rekordowe stawki.

 

Podmiejskie działki trzymają cenę

W końcu minionego roku w powiatach wokół Warszawy średnia cena transakcyjna mkw. ziemi budowlanej wynosiła 246 zł za mkw., możemy dowiedzieć się z danych AMRON. W okolicach Poznania za 1 metr płaciliśmy 163 zł/mkw., w pobliżu Trójmiasta – 150 zł, Wrocławia – 122 zł, a Krakowa – 113 zł za metr.

Za podwarszawską działkę o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych musimy więc wyłożyć ok. 250 tys. zł. W granicach Warszawy ceny gruntu osiągają już znacznie wyższe wartości. Należałoby się więc zastanowić, czy w tym przypadku nie udałoby się kupić taniej już wybudowanego domu, szczególnie że wielu deweloperów jest dziś skłonnych do negocjacji cen.

Oferują duże zniżki cenowe. Na Osiedlu Przytulnym przy ulicy Kadetów, w pobliżu Wału Miedzeszyńskiego w Warszawie można kupić segment z dużym rabatem. W swojej gotowej inwestycji Barc Warszawa S.A. obniżył ceny aż o 200 tys. zł. Segmenty oferowane są nawet o 20 proc. taniej.  Teraz można tam kupić dom o nowoczesnej bryle już za 784 000 zł.

Kto buduje i jak

Osoby decydujące się na budowę domu mają najczęściej 31 – 40 lat i są dobrze wykształcone. Drugą grupą są osoby po 50-tce, które chcą wyprowadzić się z miasta po przejściu na emeryturę (dane Akami). Przeważająca większość inwestorów indywidualnych stawia domy wolno stojące w technologii murowanej według gotowego projektu. Są to głównie budynki parterowe z użytkowym poddaszem (71 proc.), wynika z analizy firmy Xella.

Tylko co piąty dom jest piętrowy. Mało, który budynek ma piwnicę (16 proc. domów). W ostatnim czasie zmniejszyła się powierzchnia realizowanych nieruchomości do 110-130 mkw. Ciekawą, nie obserwowaną wcześniej tendencją, jest też budowanie małych domów o wielkości 80 – 90 mkw.

Drogę przez mękę inwestorzy indywidualni rozpoczynają od uzyskania pozwolenia na budowę i dopełnienia wszystkich kwestii formalnych. Kolejny etap to zdobycie funduszy na budowę. Wysiłek, jaki muszą włożyć na początku w przeprowadzenie formalności postrzegają jako największą trudność. Budowa domu zajmuje średnio ponad pięć lat.
Autor: Barc Warszawa S.A.

Tagi:␣
front

Omnie BARC Warszawa S.A.

BARC jest jedną z najbardziej doświadczonych firm deweloperskich na rynku warszawskim. Istnieje od 1995 roku i zrealizował takie inwestycje jak: Nadbudowa Ministerstwa Sprawiedliwości, dwa biurowce w centrum Warszawy, Osiedle Domów Jednorodzinnych Słoneczna Polana w Magdalence, Osiedla mieszkaniowe: Narwik na Bemowie, Rodzina Połanieckich w Chomiczówce, Osiedle Pod Dębami na Białołęce, Rezydencja Przy Ratuszu na Bemowie i Rezydencja Orzeszkowej w Piastowie, Rezydencja Kościuszki w Piastowie i Osiedle Przytulne w Wawrze, gdzie oferuje domy. Inwestorowi zaufało już ponad 5 tys. osób, wybierając mieszkania i domy przez niego wybudowane. Jako jedna z niewielu firm deweloperskich BARC przekazuje klucze do mieszkań przy podpisywaniu aktu notarialnego, który przenosi prawa własności na kupującego.