Banki nadal zarabiają na spredach

Banki nadal zarabiają na spredach
Możliwość komentowania Banki nadal zarabiają na spredach została wyłączona, 15/11/2011, przez␣, w␣finanse, porady

Ustawa antyspreadowa nie skłoniła banków do uatrakcyjnienia poziomu kursów po jakich przeliczają raty kredytów walutowych. Expander policzył, że dzięki ustawie można więc co miesiąc zaoszczędzić nawet 87 zł. Trzeba jednak podpisać aneks do umowy i kupować franki lub euro tam gdzie kursy są korzystne.

Już ponad dwa miesiące obowiązuje ustawa antyspreadowa.  Dzięki niej bez ponoszenia kosztów możemy spłacać raty kredytów walutowych bezpośrednio w walucie. Niestety wciąż niewielu klientów korzysta z tej możliwości. W rezultacie banki nie mają motywacji do obniżania swoich kursów.
Z danych zebranych przez Expandera wynika, że we wszystkich badanych przez nas bankach,  kursy służące do wyliczania wysokości raty kredytów walutowych są mniej korzystne niż w kantorach czy kantorach internetowych. Osoby, które zdecydują się na spłatę w walucie  mogą więc sporo zaoszczędzić. Wysokość tych oszczędności zależy oczywiście od tego jaki kurs stosuje bank, który udzielił nam kredytu.

W przypadku kredytów we frankach najbardziej opłaca się samemu kupować walutę, jeśli spłacamy kredyt w Getin Banku, Polbanku lub Deutsche Bank. W tym pierwszym comiesięczna oszczędność wyniesie aż 87 zł (przy racie na poziomie ok. 1500 zł). Najkorzystniejsze kursy sprzedaży franka stosują natomiast Credit Agricole, PKO BP, mBank i Multibank. Jednak także w ich przypadku spłata rat frankami kupionymi w kantorze się opłaca. Oszczędność wynosi jednak tylko kilkanaście złotych. Jednak warto pamiętać, że w ciągu 30 lat suma tych kilkunastu złotych urośnie do kilku tysięcy złotych.
W przypadku kredytów w euro sytuacja jest podobna. Oszczędność może wynieść od 16 zł do 58 zł w zależności od banku. Najmniej korzystne kursy stosuje Polbank, Getin i BNP Paribas. Najkorzystniejsze natomiast BOŚ, PKO BP oraz mBank i Multibank. Ciekawym przypadkiem jest zwłaszcza BOŚ, który ma najniższy kurs sprzedaży euro, ale jeden z najwyższych dla franków.

Jeśli nie chcemy tracić czasu na wizyty w kantorach warto skorzystać z oferty kantorów internetowych. Dzięki nim można kupić franki czy euro szybko i wygodnie. Kursy są często jeszcze niższe niż w tradycyjnych kantorach. Dodatkowo kantory internetowe posiadają rachunki w wielu bankach, więc przekazują walutę za pomocą przelewów wewnątrz bankowych, dzięki czemu są one szybkie i bardzo tanie.

Bankowe kursy sprzedaży franków

 Kursy z dnia 14.11.2011. Kwota oszczędności policzona dla raty w wysokości 420 CHF.

 

Bankowe kursy sprzedaży euro

 

 Kursy z dnia 14.11.2011. Kwota oszczędności policzona dla raty w wysokości 340 EUR.

Tagi:␣
front

Omnie Jarosław Sadowski

Analityk firmy Expander – Ekspert Finansowy. Absolwent Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim. Analizuje rynek usług sektora bankowego. Ocenia oferty banków w zakresie kredytów, rachunków i kart. Swobodnie porusza się też w tematyce emerytalnej. Jest współtwórcą comiesięcznego rankingu funduszy inwestycyjnych oraz Raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.