Australijczycy inwestują w nieruchomości, a co z kryzysem?

Australijczycy inwestują w nieruchomości, a co z kryzysem?
Możliwość komentowania Australijczycy inwestują w nieruchomości, a co z kryzysem? została wyłączona, 14/07/2011, przez␣, w␣Australia i Oceania, świat

Drugi kolejny miesiąc podniosła się w Australii liczba przyznanych kredytów hipotecznych. W maju zwyżka wyniosła 4,4% w skali miesiąca. W kwietniu wzrost sięgał 4,6%. Łączna wartość kredytów podniosła się o 2,9%, do 20,5 mld dolarów australijskich. Bardziej aktywni byli inwestorzy, którzy nabyte mieszkania planowali odsprzedać lub wynająć, niż ci, którzy zadłużali się z myślą o kupnie domu na własne potrzeby. Kupujący pierwsze mieszkanie stanowili 15,4% zadłużających się wobec 15,8% w kwietniu oraz 16,5% w maju 2010 r. Ta grupa stanowi źródło najbardziej stabilnego popytu, a zatem spadek jej udziału nie jest korzystnym zjawiskiem. Przed znaczącą korektą cen na australijskim rynku mieszkaniowym przestrzega Deutsche Bank. Specjaliści tej instytucji wskazują jednak, że na razie warunki gospodarcze oraz polityka pieniężna ograniczają ryzyko gwałtownej zniżki. Gdyby jednak się ona pojawiła kosztowałaby największe banki około 7 mld dolarów australijskich strat.

Źródło: Home Broker Daily Photo by Saradaka (CC-BY)

Tagi:␣
front

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.